Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Astrid Lindgrenová a její knihy

Astrid Lindgrenová a její knihy


Kdo by neznal Pipi Dlouhou punčochu. Nejspíš jsme se s ní v dětství setkali všichni a to buď dobrovolně, nebo mezi „povinnou četbou“. Pojďme si však nejprve říci něco o samotné paní Lindgrenové, je to totiž nadmíru zajímavá paní. K dráze spisovatelky se dostala vlastně šťastnou náhodou, i když pozadí celého úspěchu zas tak radostné nebylo.


Pipi byla prvním a nejslavnějším románem. Prvotní úspěch vyšel Astrid Lindgrenové přesně 1. září 1945 a cesta k této knížce byla velmi nesnadná. Autorka se narodila 14. listopadu 1907 ve Vimmerby na jihu Švédska jako Astrid Emilia Ericssonová a měla další tři sourozence.

Kdo by neznal Pipi Dlouhou punčochu. Nejspíš jsme se s ní v dětství setkali všichni a to buď dobrovolně, nebo mezi „povinnou četbou“. Pojďme si však nejprve říci něco o samotné paní Lindgrenové, je to totiž nadmíru zajímavá paní. K dráze spisovatelky se dostala vlastně šťastnou náhodou, i když pozadí celého úspěchu zas tak radostné nebylo.

Pipi byla prvním a nejslavnějším románem. Prvotní úspěch vyšel Astrid Lindgrenové přesně 1. září 1945 a cesta k této knížce byla velmi nesnadná. Autorka se narodila 14. listopadu 1907 ve Vimmerby na jihu Švédska jako Astrid Emilia Ericssonová a měla další tři sourozence

Nesnadné mládí

 

K práci novinářské se dostala již v šestnácti letech, kdy pracovala jako elévka v redakci regionálních novin. To trvalo dva roky, než v osmnácti letech porodila svého syna Larse. Jelikož neměla peníze na jeho výchovu, dala ho do pěstounské péče do Dánska. Až v roce 1931 se provdala za úředníka Sturea Lingrena a tehdy si syna vzala zpátky a k němu pak časem přibyla i dcerka Karin.


Počátky prvního románu…

 

V rodině Astrid Lindgrenové propukla snad epidemie různých nemocí a úrazů. Nejprve její sedmiletá dcerka Karin onemocněla zápalem plic a jak to tak bývá, prosila maminku, aby jí něco napínavého vyprávěla. A tak si maminka Astrid na zahnání nudy vymyslela postavičku pihovaté Pipy, vyprávěla a vyprávěla, protože fantazii měla velikou…

Tím by možná bylo vše zapomenuto, ale… O tři roky později, v zimě roku 1944 si maminka po uklouznutí v parku vyvrkla nohu a čekaly jí dva týdny nudného ležení a klidu. Opět ožila Pipi punčochatá a v této době vznikl první text a první psané příběhy. Rukopis byl pak dárkem dceři k jejím desátým narozeninám.

Tím by možná bylo vše zapomenuto, ale…. Astrid Lindgrenová se rozhodla poslat svůj rukopis do nakladatelství. To ho však odmítlo. Kdo by chtěl podivný román pro děti z pera neznámé ženy v domácnosti?

Ale… ona se nevzdala a poslala ho dál, do soutěže jiného nakladatelství a tuto soutěž vyhrála. Knížka byla vydána a stala se bestsellerem.

Pipi jako špatný příklad?

Aby nebylo vše tak zářivě radostné, je třeba podotknout jistou protichůdnost úspěchu Pipi Dlouhé punčochy. Nakladatelství vsadilo jistě na neotřelost a originalitu nápadu. Ale… Byl tu strach právě z toho, že Pipi není jako ostatní děti. Žije sama ve velké vile Vilekule, maminku má mrtvou a tatínka námořníka také nevýchovně nezvěstného nebo bůhvíkde se potulujícího. S holčičkou tedy žije opice jménem Pan Nilson a kůň, jehož obývák je na verandě. Pipi se vychovává sama a svoji drzost a průraznost ukazuje velmi okatě i dětem ze sousedství a svým kamarádům. Společně prožívají dobrodružství plná fantazie a dostávají se tam, kam dospělácká mysl a oko ani nedohlédne. Bude takový příběh vůbec výchovný? Těžko říct, úspěchu knížky to ale nezabránilo, ba právě naopak, kniha byla i úspěšně zfilmována.

 


Následují děti z Bullerbynu

 

Po rezavé a copaté holčičce následovaly další známé romány. Děti z Bullerbynu zná nejspíš také každý, dobrodružství dětí ze tří severských rodin dává dodnes dětem nahlédnout do typických tamních životních zvyků a prostředí. Ale také do citlivých dětských duší, které uměla Astrid v tomto románu velmi věrně vykreslit. Následují další příběhy o Pipi – Pipi se nalodí a Pipi Dlouhá punčocha v Tichomoří, poté příběh s detektivní tématikou o Kalle Blomkvistovi a neméně dobrodružná a hlavně drzá dcera loupežníka v románu Ronja, dcera loupežníka, která také byla zfilmována. Ostatně drzé děti jsou její specialitou, což dokládá i Emil a jeho skopičiny. A z jejího pera pochází také Karkulín ze střechy a mnoho dalších filmových a divadelních scénářů, které se dají počítat na desítky.


A tajemství úspěchu této spisovatelky?

 

Asi stejné jako u všech, kteří úspěšně píší pro děti. Nezapomenout na své dětství a umět si stále hrát… Ostatně sama Astrid byla velmi nekonvenční už od samého dětství, nosila krátké vlasy, milovala jazz a ráda tancovala, skoro jako její Pipi nebo Ronja. Slávy si užila za svého života, její portrét se objevil na švédských poštovních známkách, její knihy vycházejí v mnoha jazycích dodnes. Dostala několik literárních ocenění a v ústraní pak zemřela 28. ledna 2002.

Na její počest švédská vláda poté zavedla Cenu Astrid Lindgrenové pro nejlepší spisovatele v oboru dětská literatura.

 

Knihy Astrid Lindgrenové můžete pro své děti koupit zde


© Renata Petříčková 30. 7. 2008 Knihy Svět dětské fantazie, www.svetdetskefantazie.cz