Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Astrid Lindgrenová: Lotta z Rošťácké uličky

Astrid Lindgrenová: Lotta z Rošťácké uličky


Rodina Nymanových je přesně tím odrazem dětského ideálu paní Astrid Lindgrenové. Rodiče v celém příběhu pouze přihlížejí, dávají dětem báječnou svobodu v jejich podnikání, ale stále tu jsou, aby se děti cítily bezpečně. Maminky vaří, pečou, dělají skvělou domácí pohodu a tatínkové chodí do práce a jsou tu, aby dětem zpestřili jejich dětství.


Ale hlavními hrdiny jsou děti, v tomto případě pětiletá Lottka, se kterou v tomto příběhu oslavíte dvoje Vánoce, přičemž ty druhé Lottka přímo zachrání… Malá blonďatá holčička se chce vyrovnat svým sourozencům a má báječné plány a nápady jak to učinit.

A když není po jejím, není pro ni problém se odstěhovat. Ano, ano, odstěhovat se od rodičů a z domu… v pěti letech! To je určitě jedno z nejbáječnějších dobrodružství pro takového malého prcka.


„Vtom zase někdo přicházel po schodech. Byl to tatínek.

„Ach ouvej, takové neštěstí,“ řekl. „Po městě se povídá, Lotto, že ses odstěhovala z domova, je to pravda?“

Lotta kývla.

„Ano, odstěhovala jsem se.“

„Tak to vím o někom, kdo bude dnes večer plakat, a to bude tvůj ubohý tatínek. Jen si to představ, až přijdu večer do vašeho pokojíčku, abych řekl dětem dobrou noc, bude jedna postýlka prázdná, Lotta bude pryč…

…Stála u okna a vyhlížela ven. A během té doby se s tetinou vetešnickou půdou stalo něco, co Lotta nečekala. Docela se setmělo! Teď, když se obrátila, to viděla. V rozích vzadu byla tma, ležela tam a byla tak černá! A přikrádala se pořád blíž k Lottinu pokojíčku, takže nakonec zůstala jen malá světlá skvrnka vpředu u okna…“
Lotta sice netropí tak strašné skopičiny, jako její kolega z knížky „Emilovy skopičiny“ a nakonec se ještě hodně ráda nastěhuje zpátky k mamince a tatínkovi a svým dvěma sourozencům. Ale nebude trvat dlouho a zase se jí v hlavičce něco vylíhne, nějaká malá nespokojenost. Třeba to, že chce velké kolo jako její sourozenci a tříkolka jí nestačí… A zase tu bude hrát roli teta Bergová, která jí tenkrát poskytla azyl, když Lotta utíkala z domova.


Krásná dětská logika

 

Chcete-li si zavzpomínat na své vlastní dětství, na to, jak vám tenkrát fungovalo přemýšlení, je tato knížka pro vás jako stvořená. Víte, co je to, když chytíte kočku jenom za šťopku nebo máte jen tajně modré oči? Jednoduché a krásné je dětské přemýšlení a dětem podobného věku se bude moc líbit.

Vše ještě hezky dokreslují ilustrace Aleny Ladové a knížka zaujme i rodiče, protože se podobá tomu, co bylo na trhu za jejich mladých a dětských let a vytváří této publikaci opravdu jedinečnou atmosféru. A Astrid Lindgrenová? Ta baví čtenáře již po mnoho generací, takže koupě „Lotty z Rošťácké uličky“ určitě nebude krokem mimo… Naopak.

Vydalo nakladatelství Albatros, 2009


© Renata Petříčková, 11. 9. 2009 Svět dětské fantazie

 

> Další články Renaty Petříčkové