Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Brian Selznick: Velký objev Huga Cabreta

Brian Selznick: Velký objev Huga Cabreta


Mělo to být jedinečné čtení a na tuto knihu jsem se velmi těšila. První dojem byl asi takový: „NO TOHLE????“ Kniha totiž ukrývá množství obrázků a zdánlivě málo textu. Jen co jsem se začetla, došlo mi, kde tkví genialita nápadu Briana Selznika. Autor použil princip filmu a o filmu také celý příběh tak trochu je.

Odehrává se v roce 1931 a ačkoliv jsem tuto dobu nezažila, díky této knize jsem se do atmosféry nelehkého dětství Huga Cabreta dokázala ponořit. Kombinace ilustrace a textu je zcela novým a neotřelým nápadem. Obrázky tvoří část příběhu, obrázky prostě musíte „přečíst“. Nové, originální, ale hlavně skvělé! Příběh tím získává neuvěřitelnou akci, kmih a atmosféru. O té jsem se ostatně již zmínila. Obrázky jsou jednoduché, o to intenzivnější z nich však máte pocity…

Trochu mi to připomíná ty staré anglické animované pohádky, pohádky, z nichž dýchá touha prožívat je znovu a znovu. Rozdíl je jen v tom, že Hugo Cabret žije v Paříži. Zvláštní náboj celého příběhu dokreslují i fakta o prvních filmech, ukázky z nich, dokonalé vykreslení tehdejšího vlakového nádraží a pocitů 12 letého kluka.

„Stařec se rychle podíval na hodiny na zdi naproti stánku a s velkými železnými žebry nádražního stropu nad hlavou zamířil k východu. Prošel zlatými dveřmi do setmělých ulic Paříže. Byl konec zimy a začal padat lehký prašan. Hugo starce sledoval.
Už dlouho z nádraží nikam nevyšel a neměl zimní oblečení, ale teď se během chvilky vyřítil ven.
„Nemůžete můj zápisník spálit!“ křikl na starce.
„Můžu,“ zněla odpověď."

Kdo bude ten stařec? Senilní prodavač hraček nebo slavný filmař Georges Mélies? Uvidíte…
Ostatně zápisník tu bude hrát jednu z hlavních rolí… Je v něm totiž záhadná kresba mechanického muže, který čeká na dokončení. Až bude dokončen, vyzradí své velké tajemství a to bude další cesta za záhadami.

Hugo na cestě za sny a štěstím
Hlavním hrdinou je Hugo Cabret, sirotek, kterého se sice ujal jeho strýc, ale my Huga poznáváme v době, kdy i strýček je neznámo kde. Aby se ubohý Hugo nedostal do sirotčince, sám potajmu vykonává strýčkovu práci na nádraží. Nikdo nic nepozná, až do chvíle…
Jenže to už jsme téměř na konci příběhu a Hugův život náhle dostává zcela jiné grády. Prozradím jen, že v sirotčinci opravdu neskončí.

„Hugo si dopnul smoking. Pohladil knoflíky a obdivoval, jak jsou hladké a lesklé. Uviděl se v zrcadle a chvilku se na sebe pozorně díval. Pomyslel si, že už skoro vypadá jako dospělý….“
Fikce či pravda?
Středobodem celého příběhu je mechanický muž. Není to ovšem nějaký fantaskní výmysl autora, ale mechaničtí roboti opravdu existují a dříve existovali. Ostatně, něco tu je smyšleno, něco je čistá pravda. V závěru knihy nám i tato fakta osvětluje sám Brian Selznick. Inspirací k této knize mu byla kniha od Gaby Woodové: V předvečer Edisona: Kouzelný příběh pátrání po mechanickém životě. Zde se líčí pravdivý příběh o sbírce mechanických figurek na klíček, která byla nedbale uložena na půdu, kam zatékalo…a taková to byla vzácnost. Autorovi se v hlavě zrodila myšlenka a Hugo Cabret byl na světě.

Megaúspěšná kniha?
Zcela určitě. Už přebal vám nabídne famózní výčet úspěchů této knihy. V roce 2008 získala knihu Caldecottovu medaili za nejlepší knihu pro děti, vyšla v neobyčejně vysokém nákladu 200 tisíc výtisků, přičemž za jediný rok se jí prodalo na 150 tisíc výtisků. Více jak 50 týdnů se držela na žebříčku bestsellerů prestižního deníku The New York Times.
A to nejlepší na závěr. Filmová práva koupila společnost Warner Bros, již se pracuje na scénáři a režírovat tento příběh bude Chris Wedge, který mistrně zpracoval například Dobu ledovou. Film by měl být uveden v roce 2010.

Prý výjimečná kniha, kterou jste ještě nečetli, prý zcela nový zážitek z četby…
Mohu jen potvrdit!

 

Knihu si můžete koupit zde


© Renata Petříčková, 20. 9. 2008 Knihy Svět dětské fantazie

 

> Další články najdete v rubrice