Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod C. Harderová, J. Schumacher, Ch. Wagnerová: Pokusy a rošťárny pro kluky a holky

C. Harderová, J. Schumacher, Ch. Wagnerová: Pokusy a rošťárny pro kluky a holky


Tuhle knížku si děti rozhodně oblíbí. Rodiče už možná méně. Nedejte se zmást možným prvním dojmem, že jde o knížku tak trochu nebezpečnou. To ano, ale hned na úvod jsou tu důrazná bezpečnostní doporučení a pokud je třeba, jsou u jednotlivých pokusů zopakována. Denaturovaný líh a zápalky opravdu nepatří dětem do rukou a ani smradlavá bomba ze zkaženého mléka nebude zrovna tím, s čím by si rodiče přáli, aby jejich děti operovaly zcela samostatně.

Určitě je také dobré vědět, že knížka je doporučená až od 9 let věku.

I pro mladší děti

Ovšem některé pokusy můžete směle provádět i s dětmi mnohem mladšími. Třeba ten s gumovými medvídky. Přiznám se, že mě nakazilo synovo nadšení a tak jsem hledala nějaký bezpečný trik, který bychom mohli vytvořit. Došlo na medvídky…
„Zjistíš, že nastanou dva různé druhy mutace: ve většině případů nabobtnají gumoví medvídci tak, že se jejich velikost zdvojnásobí. U některých se během toho navíc odloupne „kůže“, povlak, který je dělá hladké a lesklé… „ A dál? Tak buď nabobtnají nebo se rozpustí… měli jsme smůlu, naši medvídci se rozpustili v nechutný sliz. Zde se také dozvíte proč.
To je ostatně velmi oblíbené téma a sliz se tu bude vyrábět také, nebo nechutné jedlé bahno, nebo – no držte se – jedlé zvratky!!!
Menší děti mohou ještě pozorovat blesky ve sklenici s cukrem. Také zajímavé… Nebo s rodiči pěstovat hranatá rajčata.


Starší děti s dozorem

Některé pokusy jsou opravdu nebezpečné, vyrábí se tu i něco málo domácích „výbušnin“ a některé triky jsou profláknuté – třeba ten o cole a bonbonu mentos. Zde však najdete podrobný návod. Ovšem znovu říkám, pročtěte si bezpečnostní návody… a pečlivě je dodržujte. Pak můžete zapalovat prskavky pod vodou, dělat domácí sopky… nebo třeba vyrábět periskop a pozor – dva triky jsou tu zaměřeny také na cigarety – uzel na cigaretě a pořádně prskavá cigareta…
Mnoho chytrých informací
Nejen legraci a zábavu při pokusech a kulišárnách, ale také poučení. Dozvíte se, že na podobném principu, díky kterému vznikají blesky ve sklenici s cukrem, také pracuje zesilovač nebo zapalovač…proč medvídci bobtnají, proč reaguje cola s mentosem a jakou paseku umí nadělat kypřící prášek. Těch chytrých, někdy až encyklopedických informací je tu také spousta a tak se knížka stává nejen zábavou,ale i poučením.
Protože i v prášku do pečiva jsou obsaženy výše zmiňované chemikálie, je pro raketový pohon vhodný taky on. Dej do půlky vajíčka polovinu kávové lžičky, k tomu přidej vodu a zavři to – jsi připraven k letu.“

Kulišárnometr

Metr kulišáren je také součástí knihy. Oficiální návod zní – čtyři týdny na všechny kulišárny a zapisujte si body! Jak se vám podaří celý pokus, vyhodnotíte jeho výsledky s doporučením v knize a na konci se pak dozvíte, jak velký jste „kulišák“ a rošťák. Sympatičtější je ovšem dobrovolnost, tedy, možnost, že pokusy děláte tak, jak je libo. Kdy chcete, s kým chcete… což je ostatně i reálnější, protože například experiment s pěstováním hranatých rajčat opravdu nelze provést kdykoliv a už vůbec ne za čtyři týdny.

Knihu vydalo nakladatelství Fragment, 2009. Koupit si ji můžete zde

© Renata Petříčková, 9. 4. 2009 Svět dětské fantazie