Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Časopis Báječná školka a Smajlík, čtení pro všechny děti

Časopis Báječná školka a Smajlík, čtení pro všechny děti


V dubnu roku 2009 obohatilo nakladatelství Fragment náš trh o časopis pro děti s názvem Kouzelná školka. Pod tímto názvem vycházel ve spolupráci s českou televizí pouze půl roku, načež byla zrušena platnost licence a čtenáři se museli rozloučit s oblíbenými postavičkami z Kouzelné školky. Naštěstí tím měsíčník nijak neutrpěl, skřítky z Fanfárie nahradili kamarádi Matýsek a Majdalenka a časopis se přejmenoval na Báječnou školku. Pod tímto názvem najdeme každý měsíc nové číslo nejen v trafikách, ale také v poštovních schránkách předplatitelů. I na přesyceném trhu si dokázal časopis vydobýt své místo na slunci a nedávno se k němu přidal další časopis Smajlík, který je určený pro starší děti. A teď si oba plátky pěkně představíme…

 

Báječná školka je čtení pro všechny dětičky od dvou let, takže vlastně také pro jejich maminky, babičky a paní učitelky ve školce. A co v něm čtenáři najdou? Přeci to, co mají všechny děti rády! Takže se můžeme těšit na klasické i nové pohádky, říkadla, říkanky, hádanky, omalovánky, doplňovačky a básničky. Časopis dětem polehoučku odhaluje svět, ve kterém žijí, nenásilnou formou jim představuje barvy, tvary, zvířátka a další zajímavé věci. Mě osobně nejvíce potěšila rubrika Namaluj si zvířátko, kde jsem se naučila nakreslit jednoduchými tahy roztomilou želvičku. Kromě toho je v každém čísle představená známá písnička i s notami, kterou si může šikovnější dítko zahrát třeba na flétničku nebo na klavír. Protože je časopis určen pro děti předškolního věku, odpovídá tomu také obsah a forma. Je krásně barevný, nad fotkami převažují kreslené obrázky, kterých je na každé stránce opravdu požehnaně. V každém díle nás čeká nový komiks, poutavé hry a také zajímavá příloha. Tou jsou například různé nálepky, samolepky, plakáty, vystřihovánky… Myslím si, že každé číslo dokáže zaujmout. Ať už ty děti, kterým předčítá někdo starší, nebo i ty, které se umí s časopisem zabavit samy.

 

Oproti tomu časopis Smajlík, který je takový mladší bráška časopisu Báječná školka, je určen pro děti odrostlejší, které už chodí do školy a umí číst. Tomu je také přizpůsoben obsah časopisu. Nad pohádkami převažují fakta a informace, které podněcují dětský zájem a fantazii. Zvědavé děti se zde seznámí s mnoha zajímavostmi ze světa vědy a techniky, z přírody i ze společnosti lidí. Měsíčník je nabitý poutavými rubrikami, které představují pozoruhodná zvířata, novinky z počítačového světa, jsou zde okénka známých osobností – zpěváků, herců, účastníků oblíbených televizních pořadů. Také zde nalezneme všelijaké hry, hádanky, testy a návody. Třeba jak si připravit osvěžující nápoj z ingrediencí, které běžně najdeme v kuchyni, nebo jak vyrobit hezký dárek pro kamaráda či přání pro maminku. Samozřejmě nemůžou chybět přílohy a dárečky, které potěší každé dítko. Když jsem si listovala tímto časopisem, připomnělo mi to hit našeho mládí – časopis ABC. Tam bylo taky, stejně jako ve Smajlíku, od všeho kousek a tak si přišel každý na své – kluci, holky, sportovci i knihomolové.

A co mají oba časopisy z produkce Fragmentu společné?

Například to, že oproti jiným podobným měsíčníkům se na nás hned od první stránky nesypou otravné reklamy. Časopisy jsou od začátku až do konce nabité poutavým čtením a zábavou, nemají potřebu vyplňovat své místo komercí. Oba dva plátky mají také internetové stránky: www.casopis-bajecnaskolka.cz a www.casopis-smajlik.cz, kde nalezneme archiv starších čísel, které si můžeme v prohlížeči prolistovat, dozvíme se zajímavosti ze zákulisí i připravované akce a novinky. Také si zde můžeme jednoduše objednat předplatné nebo zjistit informace, které nás zajímají. Protože je již nakladatelství Fragment na našem trhu opravdu dlouhou dobu, rozrostla se jeho rodina do všech koutů dětské literatury, čtení a vzdělávání. Proto pro nás připravuje kromě knih, učebnic a časopisů také všelijaké vzdělávací akce, zajímavé programy a především soutěže. Ty jsou nejen v časopisech, ale i na jejich internetových stránkách a tak má každé dítko možnost vybrat si, s čím a o co chce soutěžit. Tak se sami podívejte, třeba tam najdete soutěž šitou přímo na míru. Přeji hodně štěstí a hezké počtení.

 

© Martina Janová, 30. 4. 2010 Knihy Svět dětské fantazie