Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Čtení na dobrou noc

Čtení na dobrou noc


Lásku ke čtení a ke knihám vůbec musíme v dětech pěstovat od malička. První věcí je, že začínáme předčítat či vypravovat dětem od přibližně půl roku přes den. Další zásadou je nevynechávat čtení před spaním. I když jsme po celodenní práci unavení a nemáme chuť ani náladu strávit četbou další, pro nás drahocenné minuty našeho času, zapomeňme na únavu a přenesme se s našimi dětmi do kouzelného světa pohádek. Vězte, že se jim bude jim nejen lépe usínat, ale vypěstováním tohoto důležitého rituálu jim pomáháme v upevňování jejich vztahu ke knihám, podporujeme dětskou fantazii a zlepšujeme usínání a vůbec celý průběh spánku. Nenáročná, krátká pohádka v postýlce jim pomůže lépe usnout a navodí u dětí příjemné sny.

Otázkou tedy zůstává, jaké knížky a příběhy zvolit, abychom u dítěte navodili příjemný pocit a zklidnění.

Doba těsně před usnutím je pro děti velice důležitá. Tak jak usnou, tak se budou ráno i probouzet a takový bude i jejich průběh spánku. Volba příběhů je závislá především na věku dítěte. To znamená, že se zaměřujeme na jednoduché a krátké povídky či pohádky, bez zbytečných složitých vět a dbáme na to, aby u pohádky nemuselo dítě příliš přemýšlet. Volíme tedy klidné a harmonické pohádky, ve kterých vystupují oblíbení hrdinové dětského světa – zvířátka, princezny a princové, ale nemusíme se bát ani pohádek o samotných dětech, říkadel či veršovánek. Můžeme volit z klasických pohádek, které zůstávají u dětí nadále oblíbené. Určitě bychom sem mohli zařadit například klasické pohádky Karla Jaromíra Erbena či Boženy Němcové – České pohádky nebo Zlatovláska a jiné pohádky.

Dobrou volbou jsou i Nejkratší pohádky Jindřicha Kovaříka, který ve své knize shrnul ty nejlepší pohádky právě K.J. Erbena, Boženy Němcové a dalších a pro vaše děti se tak nabízí nádherná knížka plná lidových pohádek našich nejlepších pohádkářů. Můj syn má nejvíce oblíbené Pohádky před spaním od Zuzany Pospíšilové, která se zaměřuje právě na menší děti a její knížka je plná velmi půvabných pohádek, krátkých a jednoduchých, naprosto ideálních pro čtení před spaním.

Jak jsem se zmínila, čtení na dobrou noc uzpůsobujeme věku dítěte.
Nejmenší děti
Pro ty nejmenší děti volíme naprosto jednoduché a především kratičké pohádečky, je vhodné doplnění knížky barevnými ilustracemi, podle kterých dítěti děj můžeme vyprávět tak, aby neztrácelo zájem. Obrázky by ale neměly zastínit samotný text. Zde mohu jmenovat za všechny například nádherné knížky určené právě pro tento účel od nakladatelství Rebo – Dobrou noc králíčku nebo Dobrou noc prasátko. Jedná se o svítící knížky se zvukovými efekty doprovázenými nádhernými obrázky. Nepochybně se při nich bude vašim dětem krásně usínat. Můžeme ovšem využít i zmiňovaných klasických pohádek, resp. říkadel a vzít do ruky knihu Františka Hrubína Dvakrát sedm pohádek. Kratičké veršovačky převyprávějící klasické pohádky jsou půvabnou knížkou pro nejmenší i na dobrou noc.


Děti předškolního věku

Pro děti předškolního věku volíme pohádky opět krátké, tedy takové, aby se jejich vyprávění nemuselo dělit na druhý den, rovněž vynecháváme i ty se špatným koncem (například nejsou vhodné pohádky Hanse Christiana Andersena – ty si s dětmi přečteme raději přes den). Takový příběh uzavře také dětský den plný radosti a navodí příjemnou atmosféru k usínání. Můžeme se začíst do knížky Kouzelné pohádky na dobrou noc, obsahující deset pohádek odehrávajících se v lese, ve světě zvířátek a hodných víl a především žabí rodinky s jejím neposedným žabákem Spotíkem. Navíc nádherné ilustrace Emily Bolanové přibližují atmosféru žábáčkových dobrodružství. Další naprosto úžasnou publikací jsou Pohádky do postýlky plné veselých a milých příběhů opět doplněných krásnými ilustracemi.

Děti školou povinné

Pokud se domníváte, že když vaše dítě začalo chodit do školy a četba před spaním už není nutná, musím vás vyvést z omylu. I nadále se tomuto rituálu věnujte, posilujete váš vzájemný vztah a především si s dítětem máte možnost skvěle popovídat, odpoutat se od školních povinností a hlavně – v tomto věku můžete využít i toho, aby právě vám vaše dítě například pohádku dovyprávělo samo. Dáte mu tak příležitost k probouzení jeho vlastní fantazie a podporujete také jeho vnímavost. Můžete se zaměřit i na příběh sestavený podle toho, co dítě samo přes den prožilo a zkusit mu vyprávět pohádku, kterou jste vymysleli vy sami. Máte tak možnost vtáhnout dítě do děje a i pomoci mu vyrovnat se s pocity, které situací nastaly, pokud se jednalo třeba o nějaký ne zrovna úplně příjemný zážitek. Vymýšlení vlastních příběhů je velmi dobrou volbou.
I když se ovšem raději odevzdáte do rukou tištěných příběhů, pak i tady máte z čeho vybírat.
Velmi hezkou četbou jsou Pohádky bratří Grimmů, tedy opět klasické a známé pohádky. Nezklamou ani Krkonošské pohádky či klasické příběhy našeho vlastního dětství, které se odvíjejí v knize Pokladnice pohádek Aleny Hurychové, která sestavila výběr těch nejžádanějších a které jsou stále oblíbené i u větších dětí.


Děti milují opakování oblíbených pohádek a příběhů

V příbězích a pohádkách, které budete vyprávět před usnutím by se měla objevit klasická poetika dětského světa, který je velmi citlivý na všechny negativní vjemy. Pohádky musí mít své kouzlo a přitažlivost. Vůbec nebude vadit, pokud knížku budete číst i několikrát po sobě. Především malé děti chtějí slyšet o svých oblíbených hrdinech v podstatě stále dokola a rádi se vracejí do jejich světa, převtělují se ve své hrdiny a s tím pocitem pak také budou usínat. Velmi kladně v tomto směru působí světoznámý Krteček a jeho dobrodružství nebo kniha Jiřího Kahouna Příhody včelích medvídků, kdy se autorovi povedl opravdu mistrovský kousek, a dětští čtenáři tyto příběhy milují, v postavičkách včeliček se nacházejí a tak se tato kniha stává jednou z nejoblíbenějších a především z nejdoporučovanějších publikací pro děti.


Přečítání navodá atmosféru pohody a bezpečí

Čteme dětem před spaním, abychom po rušném dni navodili příjemnou atmosféru pohody, jistoty a bezpečí. Dítě leží ve své postýlce a odevzdává se důvěrně do rukou svých hrdinů, kteří mu ukazují svět kouzel a tajemna, ale také svět dobroty a lásky. I z krátkých příběhů před usnutím si dítě bere ponaučení. Osoba, která dítěti předčítá je pro ně velmi důležitá, neboť u něj navozuje především pocit toho, že je u něj ve chvíli, kdy se završuje den, kdy končí veškeré aktivity a dítě je nucené spát. Pohádka předčítaná v takovýchto chvilkách působí velmi příznivě na psychický vývoj dítěte, ale i na vývoj jeho řeči a myšlení.

Výzva rodičům

Takže milí rodiče – zapomeňte na únavu a zkuste se alespoň na chvíli přenést do světa kouzel a fantazie. Možná si tuto činnost oblíbíte natolik, že se stane zároveň i vaší večerní relaxací. Vždyť pohádky jsou přece také stvořené k tomu, aby se u nich krásně odpočívalo a i nám dospělým mohou na chvíli pomoci opustit reálný svět a přenést se svými dětičkami do bájného světa neohrožených hrdinů, kde dobro a láska vítězí nad zlem a nenávistí.
Krásnou dobrou noc….© Iveta Pešková, 15. 3. 2009 Svět dětské fantazie