Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Daniela Krolupperová, Miloš Kratochvíl: Draka je lepší pozdravit aneb o etiketě

Daniela Krolupperová, Miloš Kratochvíl: Draka je lepší pozdravit aneb o etiketě


Tato knížka si hned zkraje svých řádků dělá mocné ambice na stálici v dětských knihovničkách a oslovuje snad i vnoučata dnešních dětí…a babičky a dědečky, kteří jsou dnes v dětském věku. Tomu se říká výzva a to si dnes každá knížka nedovolí… chce se mi říci…

Naplňuje tyto ambice? Hledala jsem odpověď a můj syn mi mocně pomáhal.

V první řadě je třeba pochválit báječné ilustrace Markéty Vydrové, která si právě s touto publikací musela hodně pohrát, protože malovala bezpočet pohádek a k tomu ještě jednu souvislou, o hračkách v dětském pokojíčku. A do toho ještě něco úkolů, které pro změnu vůbec nesouvisejí s pohádkovým světem. Trochu zmatené? Možná…

Tahle knížečka je totiž tak trochu spojením mnoha příběhů, ten hlavní se odehrává v dětském pokoji Kačenky a Vašíka, což jsou docela normální děti a jednoho dne k jejich hračkám přibude malý vodníček a my se seznámíme i se starým plyšovým pejskem, který zná spoustu pohádek. A ty hračkám vypráví, každý den jednu. A každý den se něco hodí, jednoho dne si děti neuklidí v pokoji tak, jak by měli a je tu pohádka o nepořádném princi, kterému se přihodilo, že nakonec strávil pěkně dlouhý čas ve strachu, že se sám ze svého nepořádku už nikdy nevydoluje ven.

Proč nebýt kazisvět, proč nehamonit, proč pomáhat ostatním, proč s nimi soucítit, jak se starat o svá zvířátka, proč pozdravit a proč… a proč… Prostě je tu mnoho otázek a opravdu je to taková dětská encyklopedie etikety.

Nejprve si hračky v pokojíčku povídají a dochází k nějakému zásadnímu problému, třeba proč nepatří drobky pod stůl na koberec v dětském pokoji. Starý plyšový pejsek vypráví pohádku, ve které názorně na hlavních hrdinech předvádí, co se stane, když se někdo bude chovat špatně, třeba jako tady, špatně jíst a nedodržovat základní hygienu a společenská pravidla u jídla. Ajajaj… hračky si doposlechnou pohádku, ještě se o ní maličko pobaví a jdou obyčejně na kutě. A je tu čas pro rodiče s dětmi, jsou tu náměty pro společné povídání. Několik otázek, které někdy jsou docela obtížné… třeba co je to rasismus? Nebo předsudek? Takové otázky jsou určeny již starším dětem, těm mladším můžete úkoly „přebrat“ a nechat je dumat nad něčím méně složitým…třeba nad tím, jestli si myslí, že je lepší nebo horší člověk než ostatní. A pak je tu úkol, který souvisí s danou problematikou, kdo koho první pozdraví, najdete rozdíly mezi dvěma černými kočičkami…báječné ilustrované úkoly jaké děti znají z dětských časopisů…. Poté je tu psacím písmem krásně vypsané shrnutí, pravidla, která by každý měl znát. A nakonec pak básnička, která je krátká a opět nám krásně zakončí probírané téma.

„Nechte kočku stulit se vám do klína,
nehledejte štěstí v sazích z komína,
věřte si a odežeňte pověry
v pátek třináctého, nebo v úterý…“

A tady, na konci knihy, chápu, proč si tento pečlivě vybraný soubor přeje zůstat v knihovničkách dlouhé roky a dlouhé věky. Protože jsou tu základy slušného chování a morálky. Toho, jaké by děti měli být, aby z nich vyrostly šťastní dospělí.

Takže…doporučuji, ačkoliv v ní možná někdy dospělí s uzarděním objeví něco, co jim už dávno z hlavy vypadlo…

Kniha vyšla v roce 2009 v nakladatelství Mladá fronta. Koupit si ji můžete zde.

 

 

© Renata Petříčková, 4. 10. 2009 Svět dětské fantazie

 

 

> Další články Renaty Petříčkové