Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Daniela Krolupperová: Sedmilhář Josífek

Daniela Krolupperová: Sedmilhář Josífek


Knížka je určena nejen prvňáčkům, ovšem prvňáčky potěší nejvíc. Josífek je totiž taky prvňáček. Kolik dětí se v něm asi pozná?

„Josífek byl už opravdový školák, prvňáček. Ale hlavně byl zvědavý malý kluk. Stále si něco vymýšlel, občas nerad poslouchal a taky často lhal. Nic nepomohlo, že začal chodit do školy. Nepomohlo, ani když se maminka s tatínkem zlobili, ani když mu zakázali dívat se na večerníček. Josífkovi to prostě nedalo a pořád a pořád se nemohl naučit říkat pravdu…“

Josífek je totiž chronický lhář. Neuklízí si po sobě ponožky, natož, aby si snad vzal nové. Nečistí si zuby, češe se jen z donucení a co je nejhorší – lže. Lže mamince, že si vzal nové ponožky, staré uložil do prádelního koše a že si vyčistil zuby.

Maminka s tatínkem jsou z něj naprosto zoufalí…


Navíc se blíží jeho sedmé narozeniny…

S dárečky to nebude mít Josífek tentokrát tak jednoduché. Dortu se jen tak nedočká a nějaký dáreček navíc? No, tak s tím to bude mít ještě těžší.

Lhal..

Že by byli rodiče proklektí? Vždyť maminka Josífkovi jednoho rána řekla, že už sedmkrát zalhat, takže je sedmilhář. A sedmilháře stihne spravedlivý trest…

„Maminka slíbila, že mu připraví ten báječný dort s meruňkami a kysanou smetanou, který má ze všech nejradši. A bude na něm sedm svíček. Sedm. Je už veliký kluk.

„Ahoj Josífku. Dort není.“

Josífek otevřel pusu dokořán.

„Mami… Mami, vždyť jsi mi včera říkala, že ho upečeš!“

Maminka trochu sklonila hlavu a hleděla do země.

„Jsem ti lhala…“ řekla nakonec.

Josífek vytřeštil na maminku oči.

„Cože?!“

„Jsem ti lhala…

…Josífek nevěřil vlastním uším. Co to ta maminka povídá? Maminka pokrčila rameny…“


A už se to vezlo. Nejhorší na všem je, že před Josífkem jsou jarní prázdniny a týden na chalupě na horách. Tam se teprve budou dít věci.

Druhé čtení

Josífek je už velký sedmiletý kluk a má malou několikaměsíční sestřičku Haničku. I ta se stane obětí jeho lží, ale té to ještě pranic nevadí. Však uvidíte, co se na horách všechno semele. Knížka je určena pro děti od 6 let jako „druhé čtení“. Prvňáčci či starší děti si ji mohou přečíst sami. Což je báječný nápad, navíc je tu geniálně podán rozdíl mezi pravdou a lží, přesněji si snáze uvědomíte, jaké důsledky může mít lež. Je k ní kratičká cesta, pohodlnější, ale vede kamsi do pekel.

Ilustrace Markéty Vydrové

Ilustrace jsou báječné, přesně vystihují atmosféru příběhu, i když občasné popisky u obrázků nám mohou při zběžném prolistování napovědět něco o vývoji celého příběhu.

Pojďte tedy s Josífkem prožít pekelný týden na horách! Odnaučí se ten rošťák lhát?

 

Knihu si můžete koupit zde


© Renata Petříčková, 25. 9. 2008 Knihy Svět dětské fantazie

 

> Další články najdete v rubrice