Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod David Laňka a jeho svět - autobiografie

David Laňka a jeho svět - autobiografie


Kdo je David Laňka?

Narodil se v roce 1974 ve znamení Panny jako nedělňátko. Přeloženo do češtiny: Už není nejmladší, má rád věci na svém místě a většinou ho provází štěstí.

Vyrůstal v Novém Strašecí, kde poznal vše podstatné pro život. Že se vyplácí naslouchat radám starších. Že do školy člověk nechodí kvůli rodičům, ale kvůli sobě. Že má smysl dívat se na život také z jiného úhlu než toho čistě sobeckého. Že cigarety jsou skutečně tak odporné, jak se říká. Že není hrdinství říkat „ano“, ale „ne“. Že dávat je příjemnější než dostávat. Že… prostě spoustu věcí.

Pod vlivem své babičky propadl filmu. Pod vlivem svého bratra propadl hudbě. Pod vlivem svých rodičů se zamiloval do knížek. A pod vlivem spolužačky, na jejíž jméno už si nevzpomíná, ale které se chtěl zalíbit, začal psát. Jeho prvotinou byla dobrodružná kníha o statečném kačerovi, který potírá veškerý možný neřád.

Spolužačku nechala jeho kniha úplně chladnou, ale jeho nikoliv. Psaní a vymýšlení se mu tak zalíbilo, že v něm pokračoval. Asi 305x si začal psát deník. Po pijácích trousil básničky. Že se ale líbily jen jeho rodičům a jemu samotnému, rozhodl se zkusit své štěstí novinovými články. Podařilo se. A zatímco si rozšiřoval vzdělání mmj. na Konzervatoři Jaroslava Ježka a vystřídal zaměstnání od asistenta filmové režie až po současného PR konzultanta, od 16 let pravidelně přispívá do časopisů Xantypa, Cinema, Instinkt, Joy nebo Marie-Claire rozhovory se známými osobnostmi, reportážemi, filmovými a hudebními recenzemi.

Svou první knihu vydal v roce 2000 pod názvem Nekončící potlesk. Šlo o sbírku hereckých portrétů. A protože kniha zaznamenala slušný úspěch, začal psát další: …jako když rukou mávneš; Marná svátost manželství; Pět hereckých dramat; Herecká tajemství, monografie herců Jana Pivce a Zdeňka Štěpánka…

Mezi literaturou faktu se ale v roce 2003 rozhodl mírně vybočit. Pod vlivem své nejstarší dcery Alex napsal dětskou knihu Panáček ze sna. A protože se Laňkovi v dětském světě zalíbilo, prakticky záhy poté napsal Dobrodružství Billa Madlafouska. Kniha s půvabnými ilustracemi Markéty Vydrové dnes sbírá úspěchy, ale na svět se drala dlouhých sedm let.

Ve volném čase se David Laňka věnuje své rodině, cestování, návštěvám kina a koncertů a čtení knih. Za své oblíbence považuje Jana Šmída, Nicka Hornbyho, J. S. Foera, Michaela Crichtona a Chaima Potoka.

 

© David Laňka pro Svět dětské fantazie, 10. 4. 2011