Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Emily Rodaová: Tajemná země Rondo – Čaroděj

Emily Rodaová: Tajemná země Rondo – Čaroděj


Druhé pokračování Tajemné země Rondo (první díl měl název Klíč) jsem očekávala celkem napjatě, protože ačkoliv nejsem velký fanoušek sci-fi žánru, tato pohádka pro děti i mládež (řekla bych), mne tenkrát neuvěřitelně vtáhla do děje.

Tady opravdu nejsou nudní drakové, zplihlí jednorožci, podzemní světy a nebeské fantazie… nenašla jsem tady opravdu nic, co bych považovala za nějaký pohádkový kýč.

 

Zklamání je minimum

 

Vzpomínám si na první díl, kde se mi trochu příčila ta věčná beznaděj, se kterou hlavní hrdinové překonávali překážky na cestě k cíli. Už už to měli nadosah a tu nějaká zlá síla, často z šuplíku tzv. „lidských nedobrých vlastností“ jim to překazila. Asi v polovině Čaroděje jsem si uvědomila, že to tady chybí… ejhle, neradujte se předčasně, ono se tam nějaké velké zklamání a podfuk také objeví, ale je ho, řekněme na můj vkus, přiměřeně.

 


Ukňouraný kotlík vede!

 

Opět se tu setkáváme se starými hrdiny, Leem a Mimi, kteří přijdou do Ronda, protože se tam děje něco podivného a oba cítí, že je třeba jejich pomoci. Vlastně už jen ten nápad s živým obrázkem na hrací skříňce je úžasný a báječně podněcuje tu pravou pohádkovou fantazii. Tentokrát to ale bude cesta na druhou stranu Ronda, nikoliv ke královnině paláci, ale za daleké lesy a luka, do Bratrušova, kde se to jen hemží svéráznými postavičkami, ostatně stejně jako v samotném městečku. Prase Berta, kachna Freda, Mimi, Leo a Kaštan, vedoucí celé výpravy, se vydají na cestu. Cestou přiberou ještě malý ukňučený kotlík a jeho život mě doslova fascinoval a zaujal i mého syna, prostě ukňouraný kotlík s malými nožičkami – odolejte mu! Popisovat zápletku nebudu, protože bych se patrně sama zapletla, ale je dokonale vymyšlená a ještě lépe popsaná. Čtivá forma vás umožní před sebou vidět strašidelný mračný palác, který se tyčí nad Bratrušovem, posouvá se sem a tam a kdoví, kdo v něm vůbec je, snad ne ta bájná příšera Strinx….? Vidíte, i pohádky mají své báje a opět se dozvíme i něco z historie vzniku Ronda.

Autorka se zcela jistě parádně bavila, když vymýšlela a zapisovala tento příběh, je psán s takovou obrazotvorností, že tak pestrý a barevný film jako ve své hlavě při četbě, jen tak nikde neuvidíte.

Řekla bych, že právem získává svět Ronda pozitivní kritiky a ocenění, protože příběh z hrací skříňky, je opravdu skvělým dílem lidské a zejména dětské fantazie.

 Líbí se mi malým dětem?

 

Závěrem snad jeden malý poznatek. Ačkoliv je to knížka pro větší děti, asi tak školáky, mimořádně zaujala i mého pětiletého syna. A to je div…kupodivu se mu líbil i ten poněkud strašidelný, ovšem dobrodějný a maličko roztržitý čaroděj na obálce. Přesto, v tomto věku to ještě není ideální čtení, je tu příliš mnoho přemýšlení a dialogů, při kterých si takhle malé děti ještě neumí udržet pozornost. Takže jsem si příběh četla sama, vybírala zajímavé pasáže a ostatní tak nějak „opovídala kolem“. A mělo to úspěch!

Takže vzhůru za tajemným zmizením čaroděje Binga!

Knížku Tajemná země Rondo - Čaroděj vydalo nakladatelství Fragment v roce 2010. Vy si ji můžete objednat a v případě zájmu zakoupit zde

 

© Renata Petříčková, Svět dětské fantazie 20. 9. 2010