Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Emily Roddaová: Tajemná země Rondo – Klíč

Emily Roddaová: Tajemná země Rondo – Klíč


Do světa jemně pohádkového světa namalovaného na jedné hrací skříňce nás od nakladatelství Fragment zve australská spisovatelka Emily Rodaová. Nechala jsem se zlákat, v posledních týdnech namlsaná fantasy žánrem – no a – nebyla jsem vyloženě zklamaná. O dracích je tu jen zmínka a možná ho ještě najdete na obrázku n a první záložce přebalu, zato tu je vykreslen přenádherný příběh a hlavně geniální nápad. Leo dostane od své tety jako dědictví hrací skříňku, která má zdánlivě nudnou historii…

Autorka se drží fantastického nápadu a sice, že obrázek, který je namalován na hrací skříňce je nesmírně miniaturní. Můžete se na něj dívat, zkoumat ho lupou, ale dokonce se i hýbe. Dějí se na něm podivuhodné věci a později Leo i jeho sestřenice Mimi poznají, jakýže se v hrací skříňce skrývá celý svět. Mimi poruší prastará pravidla a obě děti se ocitají v podivném světě, který ale důvěrně znají a který se jim už ještě podivněji ukázal i v Leově pokoji.                        

Akční děj s maličkým slabým místem?
Příběh v tuto chvíli nabírá grády, začíná být strhující a čtivý. Dětský svět fantazie se tu citlivě snoubí se světem fantazie těch dospívajících a tak příběh lze doporučit malým i větším čtenářům. V polovině příběhu narůstá napětí, pocit nebezpečí a Leova hlava vydedukuje něco převratného – kdo vlastně jsou…kým jsou ve světě Rondo.

„Je to všechno divné, Leo,“ zašeptala do šera Mimi. „Já – já tomu nemůžu uvěřit. Polly, Jim, babička, Kaštan, Modrá královna a dokonce i Berta a ten vlk byli už před dávnými časy namalovaní na hrací skříňce. Ale změnili se, to přece obrázky většinou nedělají. Zestárli a přesunuli se na jiná místa a jejich životy pokračovaly… jako by byly skutečné!“

„Jsou skutečné,“ zamumlal Leo. „Jsou skutečné, jako ty naše.“

… „Leo! Uvědomuješ si, že jsme pro tyhle lidi pohádkové postavy? Stejně jako oni pro nás? Je to tak divné!“

V tuto chvíli je před hlavními hrdiny, Leem, Mimi a spřáteleným prasetem Bertou, která je velmi osobitá, neb si o sobě myslí, že je úžasná modelka… rozprostírá velké dobrodružství. Příběh se mění místy v nefalšovaný horor, když už je napětí nesnesitelné, oddechnete si, abyste vzápětí zase ztratili dech.

Možná je to z mého pohledu i trošičku slabé místo tohoto příběhu. Je tu na můj vkus až příliš mnoho nedůvěry, zamotaných vztahů a vzájemné nejistoty, že se v tom člověk chvílemi ztrácí a to může oslabovat i pozornost a atraktivnost jinak velmi vydařeného příběhu. Stále jen čekáte, mají-li tyto události nějaký zásadní význam. Jako vždy mnoho rozluští konec příběhu, který se elegantně opět stáčí k samotnému začátku a vysvětlí nám mnohé z nejasného.

Pochválit musím perfektní vykreslení dějů a prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Ilustrace královny na titulní straně se také podobá tomu, o čem je v celém příběhu řeč. Příběh vám do hlavy vplouvá sám, je snadné si jej představit.

Autorka získala v roce 1995 Dromkeenovu medaili za přínos australské literatuře pro děti a pětkrát si odnesla ocenění CBCA za nejlepší knihu roku pro mladé čtenáře.

Je to příběh o kamarádství, o přátelství, o příbuzenských vztazích, vlastně i o cestování časem, o krutosti a vlastně je stále tak trochu otevřený…. A dává prostor pro čekání na nějaký další příběh ze země Rondo. A jako bonus se také dozvíte čím byl obrázek na hrací skříňce namalován.

Knihu vydalo nakladatelství Fragment v roce 2009. Koupit si ji můžete zde

 

© Renata Petříčková, 15. 11. 2009 Svět dětské fantazie

 

>Další recenze na knihy