Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Eva Sýkorová-Pekárková: Múza je nevypočitatelná

Eva Sýkorová-Pekárková: Múza je nevypočitatelná


Paní Ilustrátorka s velkým I… dá se říci o této dámě, která již dlouhá léta těší oči nejen malých i větších dětí. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, ateliér filmové a televizní grafiky u profesora Miloslava Jágra. Nedávno oslavila půlstoletí a za sebou již má velkou řádku úspěchů. Získala Zlatou stuhu a je členkou Klubu ilustrátorů, spolupracuje na animovaných pořadech pro děti a neustále ilustruje další a další knihy.

Začnu asi tím nejznámějším. Jste autorkou kreseb k večerníčku O kachně Matyldě. Jak se tento seriál pro děti rodil a co vás na něm nejvíce těšilo?

Matylda vznikala s přestávkami 9 let. To vím docela přesně. Začínali jsme, když můj syn nastupoval do první třídy, a končili, když základní školu opouštěl. Možná se to zdá dlouho. Matylda má 33 dílů a vznikala ve třech etapách. Animovaný film zkrátka není jednoduchá disciplína. A to, že Kachna Matylda není žádná ,,rychlokvaška“ , potvrzuje zájem a obliba u malých i velkých diváků. Zásluha patří především autorce, Haně Lamkové, a Josefu Lamkovi, který seriál režíroval. Animovaný film je týmová práce a velké štěstí bylo, že všichni, kteří ve studiu Anima na Matyldě pracovali, jsou skvělí profesionálové a uměli si navzájem vyjít vstříc.


Ilustrovala jste také Atlas strašidel, to musela být velmi zajímavá práce? Nestrašila Vás strašidýlka po nocích, když jste nad nimi a jejich podobami musela přemýšlet?

Při práci na Atlase strašidel mě strašil nejvíc termín odevzdání. Každé strašidlo bych si bývala ráda užila co nejdéle. Bát jsem se jich nemusela. Paní Daniela Krolupperová o nich psala velice něžně, takže jsme jí s paní redaktorkou vybízely, aby přitvrdila. Obzvlášť ve druhé části knihy, určené pro pokročilejší nebojsy. Míra strašidelnosti byla asi tou nejobtížnější věcí, kterou jsme při vzniku této knihy řešily.


Kdy Vás nejvíce oslovuje umělecká Múza? Někoho těsně před usnutím, jiného ve vaně… prozradíte, kde útočí na Vás?

Múza je nevypočitatelná. Nemám zvláštní recept, jak ji přilákat. Zdá se mi, že se nejspíš přiblíží, když se mě podaří soustředit se co nejhlouběji na práci.


Která z Vašich postaviček je vám úplně nejbližší?

Ilustrátorovi je asi nejblíže postava, kterou se právě zabývá. S Matyldou jsem strávila hodně času. Ale teď mě zaměstnává trojice zvířecích detektivů z nové večerníčkové série Inspektor Fousek na stopě. Takže je to pes Fousek, jeho asistentka, kočka, seržantka Micumiši a technik, šnek Maratón. V České televizi je uvidíte ještě letos.
Velké potěšení mi dělá také Králík Fiala. Jeho autorem je Ivan Binar a vymyslel pro něj neuvěřitelné příhody. Fialový ušák je velký cestovatel a právě ožívá v animovaném studiu ČT.


Jakou knížku jste měla jako dítě úplně nejradši?

Tu nejoblíbenější knížku jmenovat neumím. Pro mě byla důležitá vizuální podoba knih. Moc ráda jsem měla knížky, které se různě hýbaly nebo vyklápěly. A také si vzpomínám na klasické pohádkové knížky po mých rodičích. Starší pohádkové ilustrace mají stále silné kouzlo. Uspokojovaly mě popisností a realitou zobrazení. Snadno mi pomáhaly octnout se uprostřed pohádkového děje. Prožít pohádkový příběh jakoby zevnitř. Až později jsem se naučila oceňovat moderní ilustrace mého dětství, které dávaly přednost jednoduché výtvarné zkratce a kolážím.


Napadá mne, měla jste od dětství jasno, že budete malovat do knížek? Pohádkové postavičky, fantazijní postavičky?

Výtvarné umění mě přitahovalo a bavilo od mala. Tak nějak jsem tušila, že se mu budu nějakým způsobem věnovat. A také jsem vždycky milovala příběhy. Ale konkrétně jasno jsem od dětství neměla


Otázka poslední, jaké jsou Vaše plány do
budoucna? Co Vás čeká, na co se můžeme my ostatní těšit?

To, na čem teď pracuji, jsem vlastně prozradila v jedné z předcházejících odpovědí. V současnosti všechny moje síly patří animovanému filmu. Dokončujeme detektivní večerníčky o inspektorovi Fouskovi a současně se rozjíždí práce na novém seriálu o fialovém králíkovi Fialovi. Nakladatelství Mladá fronta chystá knižní vydání Fialových příběhů současně s televizní premiérou. A musím říct, že vyprávění Ivana Binara je opravdu pozoruhodné. Ono se totiž do filmu všechno prostě nevejde… A co se týká knížek, pomalu chystám s nakladatelstvím Axióma nové příběhy kohoutka a slepičky a prozradím, že to nebude jen čtení, ale také hraní a doufám, náramná zábava.


Moc děkuji za příjemný a zajímavý rozhovor a do budoucna přeji nejen Vám, ale i vašim ilustracím hodně úspěchů
!

 

© Renata Petříčková. 29. 4. 2009 Svět dětské fantazie