Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Fotbalová planeta – recenze

Fotbalová planeta – recenze


Kolektiv několika autorů vás v této knize zve na výlet po celém světě. Podtitul totiž zní „Příběhy z celého světa“ a opravdu tu s fotbalovým míčem proletíte svět. Navíc, velmi zajímavě!

Fakta i smyšlenky v dokonalém koktejlu

Kniha obsahuje 15 příběhů, každý z jiného konce světa. Obyčejně se tu jedná o typické představitele dětí z těchto zemí, dětí, které milují fotbal. Je nasnadě, že fotbalovou mánii jinak prožívá japonské dítě a jinak dítě z Německa či Kamerunu. Rozhodně tu není pravidlem, že hlavním hrdinou je fotbalem uchvácený klučina. Kdepak! Uvidíte, že i holky do toho umí pořádně a s chutí kopnout.

Na konci velmi podařených příběhů je zhruba stránka reálií o příslušné zemi. Zeměpisná fakta jsou živě doplněna něčím, co je pro zemi typické a samozřejmě se tu dozvíte i to, co v zeměpisných učebnicích nenajdete. Vztah k fotbalu, zajímavosti, slavní hráči či výsledky a trnité cesty k vítězným metám.

Na konci knihy pak najdete další věc, důležitou pro každého fotbalového maniaka. Fakta o Mezinárodní fotbalové federaci FIFA.

Příběhy jsou živé a čtivé

Ač je každý autor jiný, příběhy jsou si podobné. Ne obsahem, ne stylem, ale tím, jak jsou čtivé. Třeba příběh kluka z ulice, kterému se splnil dětský klukovský sen tím,že byl přijat do opravdového fotbalového klubu a kdo by to řekl? Trénink není jen kopání do míče…

V samotných povídkách se dočtete mnoho faktů o hráčích, jejich fanoušcích a úspěších. Jak by ne, vždyť takový správný fotbalový nadšenec musí mít přehled. Stejně tak příběh oživují informace o tom, jak se v které části země žije, zvyky jednotlivých zemí…

„Ráno byla cesta do školy jednoduchá. Stačilo, aby se Marcello vyhoupl na kolo a dolů do města sjel sešupem. Domů to bylo horší. Montiniům patřilo místní pekařství a malá Ristorante Montini. Do mrňavé restaurace však hosté zavítali jen zřídkakdy. Místní ze vsi se tu ukázali nanejvýš o víkendu, dali si pár skleniček vína, popřípadě si objednali pizzu nebo jednoduché těstoviny s rajčatovou omáčkou a parmezánem, nebo jen misku s olivovým olejem, do kterého si namáčeli bílý chléb. Puntarocca byla celkem chudá obec a Montiniovi to poznali na vlastní kůži…“

Jakáže o je země? Správně, Itálie…!

Podíváte se i do Tunisu, zjistíte, že spojení ženy versus fotbal je tu nemyslitelné z hlediska náboženství, přesto tu mají i ženský fotbalový národní tým. Zavítáte i do Kamerunu, kde s partou chudých bosých kluků prožijete radost z postupu na soustředění poblíž hlavního města. Bosé nohy a rozedraný míč jim však vůbec nevadil v úspěchu. I když tamní hladký luxusní míč a boty na nohou se mohly ukázat zkraje jako mírná nevýhoda…

„Jo, a já nejmíň třikrát zakopl o ty hloupé tkaničky,“ souhlasil s ním Rigobert.
Trenér se zamyslel: „Něčeho podobného jsem se obával. Je to botami. Nejste na ně zvyklí.“
Každý se překvapeně podíval na své nohy.
„To je pravda,“ řekl Pius. „Připadám si v těch botách divně.“
„Já taky a pořádně necítím ani zem,“ souhlasil s ním Emile.
„Ani míč,“ přidal se střední obránce….“

Jak to vyřeší? Prozradím, že hodně fikaně…stojí to za přečtení.
Nejen veselé příběhy tu najdete. Fotbalovou lásku v Jihoafrické republice poznamenává i tamní velký problém - umírání na AIDS.

Kdo jsou autoři?

Na tuto otázku Vám odpoví krátké medailonky autorů na  konci knihy. Přestože se většina z nich narodila v Německu, v současnosti  žijí a pracují daleko za hranicemi své vlasti. Živí se kdečím, většinou však psaním knih pro děti. Autorkou jednoho příběhu je dokonce zdravotní sestřička, pracující na oddělení pro nedonošené děti, která doma po večerech píše knihy pro děti.

 

Fotbalová planeta by rozhodně neměla chybět v knihovničce každého milovníka fotbalu, protože tu najde nejen báječné rozptýlení a spřízněné duše, ale i poučení.


© Renata Petříčková, 1. 9. 2008 Svět dětské fantazie www.svetdetskefantazie.cz

 

> Další články najdete v rubrice