Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Fragment si svůj úspěch zaslouží

Fragment si svůj úspěch zaslouží


Na knižním trhu se nakladatelství Fragment objevilo poprvé v roce 1991. Přestože historie Fragmentu není zdaleka tak dlouhá, jako historie konkurenčního nakladatelství Albatros, dokázalo toto soukromé nakladatelství za poměrně krátkou dobu vstoupit do širokého povědomí čtenářů. Na svém kontě má Fragment více než 1300 vydaných titulů. Rok od roku jeho produktivita stoupá. V roce 2007 zde vyšlo 185 nových knih, letos má být počet vydaných knih zaokrouhlen na rovnou dvoustovku. Chtěla jsem vědět co obnáší práce v nakladatelství a tak jsem se zeptala těch nejpovolanějších - zakladatelů a současně vlastníků nakladatelství Ing. Jana Eislera a Ing. Pavla Nýče.

Fragment jste ve dvou založili dva roky po sametové revoluci. Proč jste se rozhodli zrovna pro nakladatelství?

JE: Jako první jsme vydali titul, jehož jsme sami autory. Byl to titul z oboru, který jsme studovali. Při tom jsme získali ne úplně jednoduché know how o tom, jak se dělá kniha i o tom, jak ji dostat ke čtenářům. Bylo nám líto zkušenosti zahodit a tak jsme to zkusili znovu, tentokrát již s titulem vytvořeným jinými autory na základě našeho zadání.

Vzpomínáte si ještě na své začátky? Co bylo nejtěžší?

PN: Velmi živě. Úplně na začátku bylo těžké vůbec najít spolehlivého a solidního zákazníka – distributora knih. Díky tomu jsme knihy „v batohu“ rozváželi knihkupcům i sami.

JE: Souhlasím s kolegou, jen přidám ještě jednu věc. Velmi těžké bylo rozhodnutí investovat do podnikání úplně všechny naše peníze. Těžší bylo udělat to i podruhé. Ještě těžší potřetí. Ale nejtěžší bylo neudělat to počtvrté.


Na počátku byly určitě velké plány a sny. Podařilo se Vám většinu svých představ naplnit?

PN: Přiznám se, že jsme sny a konkrétní plány neměli. Možná jich dnes máme více, než na začátku.

Máte na nočním stolku rozečtenou knihu? Jakou?

PN: Mám jich tam asi pět. Beletrii vždy jen jednu a k tomu několik knih odborných, či naučných. Nyní čtu knihu Bouře na obzoru - Sága sedmi sluncí od Kevin J. Andersona.

JE: Samozřejmě. Střídám oddychovou beletrii s odbornou literaturou. Právě mám rozečtenou knihu bývalého mistra světa v šachu, dnes politika, Garri Kasparova, Jak život napodobuje šachy.


Před osmi lety jste vydávali kolem sedmdesáti titulů ročně, v tomto roce plánujete téměř trojnásobek. Prozradíte nám co všechno se musí v nakladatelství udělat než si čtenář koupí svou knihu v knihkupectví?

PN: K opravdové odpovědi bychom museli popsat velkou spoustu stránek… Desítky lidí pracují na vyhledání titulů a autorů, na redakčních pracích, na vymýšlení názvů a obálek, na DTP zpracování titulů, na spolupráci s tiskárnami, zabývají se skladováním, prodejem, účtováním, údržbou počítačů…

JE: Cesta od nápadu nebo tipu na vydání konkrétního titulu k okamžiku, kdy čtenář přečte první stránku, je dlouhá a složitá. O této cestě jsme natočili 25 minutový film „Jak se dělá kniha“. Ten budeme zdarma poskytovat všem školám v ČR. Učitelé ho budou moci použít jako zpestření výuky zejména na základních školách. Filmem provází Zdeněk Svěrák, hudbu sestavil Jaroslav Uhlíř a jako „herci“ vystupují i kolegové a kolegyně z nakladatelství.


Podle čeho sestavujete své ediční plány?

PN: Podle našich analýz prodejů a hlavně podle naší víry, že o titul bude zájem u zákazníků.

JE: Analýzy, atstistiky, výpočty jsou velmi důležité. Nicméně o tom, zda vybereme ten „správný“ titul, ze kterého se stane bestseller, rozhodne většinou intuice. Prostě se stane „TO“ a bestseller je na světě.

Na začátku jste vydávali pouze knihy českých autorů. Proč v současnosti ve Vaší produkci převažuje překladová literatura?

JE: U jistého druhu literatury je pro nás, a tím samozřejmě i pro čtenáře, mnohem levnější převzít zahraniční titul. Kromě toho je převzatá literatura v mnoha oblastech kvalitnější, než bychom s našimi vývojovými náklady byli schopni zajistit my (např. u velkých výpravných encyklopedií). Původní české tituly ale stále vyvýjíme v nemalé míře. Zejména učebnice a knihy o české historii nebo českých reáliích. Letos vydáváme i několik beletristických titulů českých autorů, a to i velmi mladých začínajících autorů.


Nakladatelství má svůj vlastní Knižní klub Fragment. Jeho heslem je „Vraťme děti ke čtení.“ Daří se Vám odlákat děti od počítačů?

JE: Od počítačů děti asi už neodlákáme. Ale podle zájmu o knihy, které nabízíme dětem prostřednictvím našeho Knižního klubu Fragment, můžeme říct, že se nám daří zajistit to, že děti nečtou jen internetové texty plné pravopisných chyb a věcných omylů. Velké množství dětí čte knihy, ať už to jsou pohádky nebo třeba fantasy literatura, a to je dobře.


V roce 2005 byla v Bratislavě otevřena slovenská pobočka Fragmentu. Liší se něčím od toho českého?

PN: Neliší se podstatně. Je menší a využívá naše zkušenosti.

Zaznamenali jste rozdíly mezi českými a slovenskými čtenáři?

PN: Nedá se to jednoznačně popsat. Většinou se na obou trzích daří podobným knihám, i když výjimky existují.

Jaké knižní lahůdky chystáte pro své zákazníky na letošní vánoce?

JE, PN:

Na letošní podzimní trh jsme se chystali opravdu důkladně. Našimi nejvýznamnějšími tituly jsou:

  • Velký objev Huga Cabreta – naprosto nová kombinace čtení a obrázků pro mladé čtenáře
  • Hlouběji do PODZEMÍ – druhý díl našeho jarního bestselleru Ztracený svět v PODZEMÍ
  • Dětský ilustrovaný atlas – Česká republika. (Tak hezké a přehledné představení naší vlasti pro děti zde ještě nebylo.)
  • Zdeněk Svěrák – POVÍDKY – bez komentáře

Děkujeme za zajímavé povídání a přejeme Vám další a další spokojené čtenáře.


© Jarmila Syptáková, 16. 9. 2008 Internetové knikupectví Svět dětské fantazie

 

> Další články najdete v rubrice