Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod František Hrubín: Špalíček veršů a pohádek

František Hrubín: Špalíček veršů a pohádek


Knihu špalíček veršů a pohádek si bohužel nemůžete zakoupit v žádném knihkupectví. Nakladatelství Albatros knihu bohužel letos již nevydá. Nemá autorská práva na knihu.Bohužel nemáme informace, zda a kdy knihu vydá případně jiný nakladatel.

Vezmi žlutou tužku, namaluj mi hrušku…“ pamatujete? Snad každý si musí tuto básničku pamatovat, vážně si nejsem jistá, ale byla možná i součástí školních čítanek před takovými deseti či patnácti lety… Aby ne, z pera Františka Hrubína nemůže vzejít něco, co by neoslovilo dětskou dušičku.

Ilustracemi knihu doprovodil Jiří Trnka, což je další klasik a toto spojení je snad synonymem pro takovou klasiku jakou „Špalíček veršů a pohádek“ jistě je.


Což takhle něco méně známého?

„Dneska ptáčky hostí trnka,
až nebude ani zrnka,
bodlák dobrou večeři
každému z nich odměří.“


Obsah je rozsáhlý a vybere si každý

Struktura knížky bude vyhovovat i náročným čtenářům.

Krátké básničky obsahuje část „Říkejte si se mnou“, část „Jak se chytá sluníčko“, uspokojí touhu po textu a říkankách zároveň a velmi známá je část „Dvakrát sedm pohádek. Ta obsahuje zveršované klasické pohádky a třeba ta o Budulínkovi či Perníkové chaloupce se stala součástí i knížky o Budulínkovi, kterou ilustrovala Vlasta Švejdová.

Předposlední část „Špalíček pohádek“ pak obsahuje klasické pohádky vyprávěné srozumitelnou formou pro dnešní děti. Nenajdete tu zastaralé výrazy, které jsou často součástí pohádkových knížek z našich mladých dob a dnešní děti jim těžko rozumí. Seznámíte své děti se Smolíčkem, Popelkou, Červenou karkulkou, Sněhurkou, ale také poznáte pohádku O oslí kůži nebo O pavím králi…

„Byl jednou jeden král. Měl hodnou ženu a dva statné syny. Všichni vespolek šťastně žili a nic lepšího na světě už nečekali. A přece přišlo: Královně se narodila dceruška. Kdo se na ni podíval, zvolal: Bože, vždyť je hezká jako růžové poupátko!“ I začali jí říkat Růžička, a to jméno jí zůstalo….
…Růžička byla jako očarována. Páv roztáhl ocas, duhové třpyty na něm jen hrály, a pyšně potřásal zlatozelenou korunkou….“


V závěru je rozsáhlá báseň „Pohádka o Květušce“, a uvidíte, co všechno dokáže zlá baba Zimice…

„Vstávej, zahrádko ospalá.
Víš, co si baba troufala?“

„To nevím, holubičko.
Šla k tobě pro peříčko?“

„Naše Květuška spanilá
do lesa s ní jít musila.“


„Co na tom, holubičko?
Les ochladí jí líčko.“


„Zahrádko, co ty o tom víš.
Květušku víckrát nespatříš.“


Prozradím jen, že moudrost přírody a dobrota Květušky nakonec zvítězí a všechno dobře dopadne. Je to však hodně napínavé a někdy i strašidelné.

Zajímavý doslov

Rodiče si mohou přečíst závěrečný doslov Jaroslava Tomana, ve kterém se dozvědí něco o vzniku této knihy, o tom, jaké je její poslání a mnoho zajímavého o Františku Hrubínovi.

V této knize najdete harmonii domova, venkova, cituplného rodinného zázemí a sounáležitosti k přírodě, tedy věci, kterých je dnes již pomálu. Nostalgicky si zavzpomínají rodiče, a děti se pobaví nad novými, známými i pro ně neznámými říkadly, básničkami a pohádkami.

© Renata Petříčková, 9. 10. 2008 Knihy Svět dětské fantazie

 

> Další články najdete v rubrice