Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Helena Zmatlíková

Helena Zmatlíková


Málokdo může říct, že po sobě zanechal něco, co je obecně uznáváno jako synonymum kvality. Helena Zmatlíková je takovou osobností. Její obrázky a ilustrace k dětským knížkám jsou oblíbené a žádané. Dokonce si žijí svým vlastním životem a i když autorka sama již žádné další ilustrace bohužel nevytvoří, stále vycházejí nové knížky s jejími obrázky.

Jít za svým snem…

Paní Helena Zmatlíková se narodila 19. listopadu 1923 v Praze. Pocházela ze sportovně založené rodiny, její rodiče se dokonce sportem živili. Ač měla sport také ráda, další její láskou se stalo malování. Jako každá podobná životní záliba, byla i v jejím případě, provozována pod školní lavicí a v každé volné chvilce. Následně se snažila vyučit švadlenou, ale tatínek jí zaplatil kurzy kreslení a další studia tohoto oboru na sebe nenechala dlouho čekat.

Za války se živila kreslením ve výtvarném ateliéru Melantrich a navrhováním kabelek, módními návrhy a kresbou a vymýšlením vtipů do novin a časopisů. Její život už mohl směřovat tam, kde poté slavila největší úspěchy, ke knižní ilustraci. První publikace byly knihami pro dospělé, po čase se již věnovala převážně knihám pro děti. Jejím druhým manželem se stal Zdeněk Seydl, sám také výtvarník, který jí pomáhal s grafickou úpravou.

Úspěch za úspěchem

V legendárním Albatrosu se stala kmenovou autorkou, nejznámější jsou
Děti z Bullerbynu, Karkulín ze střechy, Martínkova čítanka, Alenčina čítanka, Štuclinka a Zamuchlánek nebo Z deníku kocoura Modroočka. Mezi nejznámější patří i Pinocchiova dobrodružství. Publikací je bezpočet a mnoho z nich dodnes vychází. Nebo se na její již namalované obrázky tvoří knihy nové a nové… Známá je Ivona Březinová, která na tyto ilustrace stále tvoří nová díla, jmenujme třeba Žofinku Ofinku nebo Dárek pro Sáru. Ostatně spolupracovala s mnoha dalšími nakladatelstvími.

Helena Zmatlíková má na svém kontě mnoho leporel pro děti, omalovánek a dokonce i večerníčkový seriál Domeček u tří koťátek. Možná si pamatujete na ten klidný hlas Františka Nepila a milá koťátka. Knihy s jejími ilustracemi vyšly v mnoha zemích a byly přeloženy do desítek cizích jazyků. Zajímavé je, že velký úspěch mají její publikace v Japonsku, kde stále vycházejí v nových a nových vydáních. Za sebou měla i mnoho úspěšných výstav a mnoho ocenění své práce. Stala se jednou z nejvydávanějších ženských ilustrátorek vůbec. Celkový počet ilustrovaný knih se pohybuje kolem tří set publikací. To je jistě úctyhodné číslo.


Nenahraditelná? Určitě!

 

Její život skončil 4. dubna 2005 v Praze a ilustrovaný svět dětské knihy tak ztratil jednu z nejvýraznějších osobností. Maminku mnoha oblíbených hrdinů, které si už ani jinak, než ilustrované od Heleny Zmatlíkové, představit neumíme. Vždyť, kdo by si troufl přepsat, lépe řečeno, překreslit, dětem představu o Karkulínovi nebo o dětech z Bullerbynu?


© Renata Petříčková, 23. 10. 2008 Knihy Svět dětské fantazie

 

> Další články, které by Vás mohli zajímat z rubriky "Kdo ilustruje knihy"