Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Hernani Donato: Déšt a jaguár

Hernani Donato: Déšt a jaguár


Knížka, která na vás dýchne atmosférou starých knížek vonících tajemstvím. Sbírka pohádek brazilských indiánů je něčím zvláštním, něčím, čím není zaplaven dnešní trh dětských knížek. O to víc stojí za pozornost se do této krásné publikace podívat.

Knížka má své kouzlo

Již knížka samotná je kvalitně vypracovaná, s papírovým přebalem, který má jakousi žluť starých zašlých časů a vlastní též výtečného pomocníka, tenkou látkovou záložku. Podobá se těm, které jsem nacházela v knihovně mojí babičky, tenkrát se vyráběly knížky se stejnou kvalitu a stejnou duší. Budete mít pocit, že držíte v rukou něco asi tak čtyřicet let starého a tak krásného.

Povídky alá bajky či biblické příběhy

Najdete zde celkem 19 kratších příběhů, které vás zavedou do světa indiánů, do doby, kdy bůh Tupan stvořil zvířata, svět a nakonec člověka. Setkáte se s lidmi z kmene Kaingangů, dozvíte se několik teorií o tom, jak na svět přišel oheň a proč se slunce pohybuje pomalu. Věděli jste například, že slunce má lýtko?

Zkuste si tipnout? Mají lidé větší strach z ukrutného jaguára nebo z nenápadného deště? Jaguár měl samozřejmě jasno, ale…


Jaguár přiběhl a zařval ze všech sil:

“Grrr…! Grrr…!“

Otec rodiny se probudil, uslyšel to a prohlásil“

“Jaguár je tu! Výborně! Zítra ho ulovím. Mám skvělé šípy, které mu propíchnou kůži!“

Matka zase řekla:

„No jo, jaguár…Zapálili jsme tak velký oheň, že se neodváží přijít blíž. Můžeme klidně spát dál.“


„Jaguár souhlasil a přiblížil se k mýtině, kde lidé spali. Natáhl uši. Déšť se připravil. Obloha se zatáhla a zmizely hvězdy. Zdvihl se vichr a nad lesem se začaly shlukovat mraky. Zaburácel hrom. Lidé se probudili, rozhlédli se kolem, a když uslyšeli hřmění, řekli:

„Žene se déšť“ Honem se vraťme domů!“
Zajímavé je například i dobrodružství malého kluka s čarodějnicí Ceinci, která si díky svému špatnému zraku myslela, že malý kluk je opičák a chtěla ho sníst. Nebo byla lidožravá? Jak si s tou zapeklitou situací chlapec poradil?

Nebo jak se z dětí staly hvězdy?

„Bylo jednou sedm sirotků.

Po smrti rodičů žili u babičky, ale i ta byla tak stará, že se stěží mohla postarat sama o sebe. Ráda se však i o to málo, co měla, se sedmi vnuky podělila.

Netrvalo dlouho a hodná stařenka také umřela. Děti neměly žádné příbuzné, k nimž by mohly jít. Ve dne hladověly a v noci jim bylo zima….

Všechny děti tedy strádaly, protože jen zřídkakdy měly co jíst…“


Je tu podoba s bajkami či biblickými příběhy, lidé tu jsou často znázorňováni na počátku své existence, zvířata mluví a v příbězích je ta důležitá nitka hlubokého poučení. Moudrost indiánských kmenů se tu mísí s jednotou s přírodou, prostým způsobem života. Příběhy jsou psány jednoduše, zábavnou formou a přitom je stále zachován ráz indiánské atmosféry a pocitu, že čtete klasické bajky. Dějí se tu zázraky, zcela přirozeně a ve správnou chvíli.

Autor knihy je znalec

Autor Hernami Donato sepsal tuto knihu na základě záznamů cestovatelů, etnografů a antropologů, kteří prováděli výzkum mezi indiánskými kmeny v průběhu 19. a 20. století. Sám je prozaikem, historikem a etnologem a problematice brazilských indiánů se již několikrát věnoval. Například v rozsáhlém díle Slovník amerických mytologií z roku 1973 nebo v příručce Brazilští indiáni z roku 1995. Za zmínku ještě stojí dvě zajímavosti, kniha Déšť a jaguár měla v Brazílii obrovský úspěch, byla pak přepsána i do Braillova písma a některé povídky byly zdramatizovány.

Doslov doplňuje informace

Součástí knihy je i doslov Zuzany Korecké. To je část spíše pro dospělé, je totiž plná informací. Dozvíte se zde něco o amerických indiánech, jejich kmenech a areálech, kde se vyskytují či vyskytovali v minulosti. Také zde objevíte mnoho z indiánských mýtů a o hlubším smyslu jejich povídaček, které se dědily z pokolení na pokolení.

KNIHU MŮŽETE KOUPIT ZDE


© Renata Petříčková, 7. 9. 2008 Svět dětské fantazie

 

> Další články najdete v rubrice