Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Hortensie Ullrichová: Čarodějnice se nelíbaj

Hortensie Ullrichová: Čarodějnice se nelíbaj


Přesně ta pravá knížka pro desetileté slečny nebo třináctileté puberťačky. Kniha je totiž určena pro děti (jsou to ještě vůbec děti…?) od 10 let a především pro slečny. Hlavní hrdince je právě třináct a od své potrhlé tety dostala deník.

Potrhlý dárek pro potrhlou holku. Navíc žijící v potrhlé rodině. Vždyť jen nenormální máma může dát svým dětem jména Josefína a Filipína a ještě strávit život doma šitím divadelních kostýmů. Jiné matky přece chodí na většinu dne někam do práce, ne?

Navíc trpí úchylkou na své dcery neustále šít šaty… Proti tomu nic, ale kreace to jsou vpravdě originální, možná lehce divadelní…Nikoliv však vždy.

Ostatně mámina nová kreace měla úžasný úspěch. Zpozorovala jsem to podle toho, že nikdo nic neřekl. Byla jsem za to mámě fakt vděčná…“

V každém případě Josefíně, zvané Joj, připadá deník jako přežitek, trapný dárek a úplná zbytečnost. Není to však tak docela pravda. Nakonec se přece jen ukáže, že to tak zlý nápad není.

Máte možnost si společně s Joj přečíst její zápisky. Prožijeme s ní mnoho dnů, během kterých se její nudný život celkem změní.

Zamiluje se? Nebo ne… Nebo ano?Tak sladce naivní, až krásné…

Povím vám, že mne tato kniha velmi mile potěšila. Styl psaní je sice pro dospělého čtenáře až příšerně hloupoučký a naivní, ale já říkám, že pro třináctiletou slečnu je to přesně to pravé. Je tu tolik cítit ta sladká nevinnost a sklon k trapasům, dvě vlastnosti, které přeměnu holčiček v ženy provází… Sama jsem si vzpomněla na chvíle, kdy se z centra mých zájmů přesunuly koně a nenápadně se tam vplížili kluci… Až s odstupem let si člověk uvědomí, jak vzácné a hlavně neopakovatelné chvíle to jsou. I když nesmírně kruté…
"Úterý 28. dubna
Vlastně byl dneska báječný den: BJ mě oslovil.
V knihovně. Byla tam naše i jeho třída.
Na stole ležel atlas a BJ mi povídá: „Podej mi ten atlas.“
Byla jsem tak šťastná, že jsem byla jako ochrnutá a nemohla se hnout z místa.
BJ obrátil oči v sloup, sám došel pro atlas a ke mně prohodil: „Seš jak zpomaleném film.“
Není to bozí?! Mluví se mnou! Hned dvakrát…“


Čarodějnice se nelíbaj ocení nejen dívky, pro které je určena, ale i rodiče. Třeba ve chvíli, kdy se maminka bude mít chuť sladce zasnít nad tím, jaké to bylo, když jí samotné bylo čerstvých –náct a začínala se jí zapalovat lýtka.

Autorka dívkám rozumí

Autorkou je německá scénáristka a vystudovaná návrhářka Hortensie Ullrichová, která si ve své zemi u dětí a mládeže vysloužila úžasnou popularitu. Údajně díky svěžímu stylu psaní, mnoha televizním scénářům. To vše dokazuje, že mladým divákům a čtenářům velmi dobře rozumí. Musím souhlasit, toto její dílko mne jednoznačně velmi zaujalo, právě tím dokonalým vykreslením duše třináctileté dívky ve stylu „žádné stopy po dospělém jednání…“

 

© Renata Petříčková, 4. 1. 2009 Svět dětské fantazie