Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Jan Jelen, Petra Z. Jelen: Drak Drango – hrdina přichází

Jan Jelen, Petra Z. Jelen: Drak Drango – hrdina přichází


Drak Drango - hned, na první pohled se mi vybavil fenomén „donžon“… Donžon pro děti, pro nejmenší… Díky obrázkům, které jsou nadčasově fantazijní, někdy až příliš strohé… a tak jsem čekala, co se vyvine z příběhu samotného.
Donžonovská teorie a podobnost se mi potvrdila. Příběh sesice zezačátku rozvíjí celkem nevinně, i když cesta do divné vesničky mezi divné obyvatele není zrovna příjemným zážitkem a drak Drango se nebude cítit úplně skvěle a bezstarostně. Následují však další a další příhody, které začínají být chvílemi opravdu velmi podobné donžonovským příběhům.

Strohé?
Tato kniha by měla být vhodná pro předčítání, samostatné čtení.. pro prohlížení obrázků. Ano, je tak koncipovaná a nápad je to bezesporu velmi dobrý. Jenže text mi chvílemi přijde lehce kostrbatý, někdy je tu přemíra neznámých a složitých slov pro nejmenší děti – tedy pro ty, které by se měli ještě jenom dívat – a tak jejich pozornost uniká jinam a příběh je nezaujímá tak, jak by měl.
„Dům byl oplocený nízkými dřevěnými plaňkami, kterými místy prorůstaly neudržované keře zahrady…“ starší dítě pochopí význam „planěk“, s mladším se rodiče zapotí…

Myslím si, že je velmi těžké udělat knížku, která zaujme malého čtenáře, tedy sedmi až osmiletého chlapce a zhruba tříleté či čtyřleté dítě, které bude s maminkou hltat hlavně obrázky. Navíc obrázky mají často zjednodušenou strukturu, což je jistě dobře, sama nemám ráda kýčovitost přeplácaných disneyovských obrázků a tak mi určitě tyto ilustrace připadají lepší. I když ne ideální pro nejmenší, když je dílko určeno i pro samostané prohlížení komiksu dítětem nebo pro chvíle, kdy rodič dítě motivuje k vyprávění příběhu…


Čím více jsem se na tuto publikaci dívala a čím častěji jsem četla text, získávala jsem pocit, že je to ideální záležitost pro malé čtenáře, pro chlapce s touhou pro dobrodružství… netroufám si přesně odhadnout ten věk, ale určitě je to malý čtenář (či divák obrázků), který již trochu odrostl těm nejjednodušším pohádkám…
Atmosféra mi přijde strohá, tajemná, mnohdy plná nebezpečí, které může děti děsit. Navíc někomu nemusí být příjemné, že příběh (opět jako donžonovské série) končí ve chvíli, kdy se již těšíte na další pokračování…takže nezbývá než čekat. Nevýhoda takových publikací je zřejmá. Když se jednoho dne seznámíte třeba se třetím či čtvrtým dílem, už v knihkupectvích budete marně hledat díl první… tak rychle se totiž mění nabídka.

Drak Drango je snadno zapamatovatelný

Co je však třeba na knize určitě vyzdvihnout je název. Hlavní hrdina má snadno zapamatovatelné, rytmické a příjemné jméno Drak Drango.


Čtení s obrázky je skvělé

Velkou výhodou je také velké písmo, které ulehčuje čtení nejen rodičům, ale i malým začínajícím čtenářům. A obrázky přesně odpovídají dění na dané dvoustraně a tak se děti opravdu mohou dívat na ubíhající příběh. I situace vyhrocené nebo akční jsou tu hezky zobrazeny a dýchá z nich právě ta „akce“.
A ještě jednu přednost toto uspořádání má – podle obrázků si snadno rychle zrekapitulujete předchozí děj, když začínáte číst další část… a samozřejmě nepotřebujete záložku, protože také snadno najdete místo, kde jste minule přestali číst.

Pro dobrodružné povahy

Očekávala jsem něžnější příběh, možná trošku roztomilejší obrázky… místo toho je tu příběh,který uspokojí touhu po nebezpečí, dobrodružství…. A to také není k zahození. Máte-li dobrodružného chlapce doma – s Drangem mu jistě uděláte kus radosti
Knížku vydalo nakladatelství Fragment, 2009.

Knihu můžete zakoupit zde

 

©  Renata Petříčková, 2. 4. 2009 Svět dětské fantazie

 

>Další recenze knih