Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Jana Eislerová: Relaxuji při čtení

Jana Eislerová: Relaxuji při čtení


Jana Eislerová: Relaxuji při čtení

Jan Eislerová je autorkou nejen několika učebnic pro děti, ale také převyprávěla Staré pověsti české. Tato knížka aktuálně zdobí pulty knihkupectví a já jsem se rozhodla oslovit samotnou autorku, snad právě kvůli výjimečnosti, jakou tento titul oplývá.

Vlastně na něm není na první pohled příliš výjimečného, krásná kniha, krásné desky, krásné ilustrace a nějaký text, o kterém si domyslíte, že to asi budou staré pověsti české. Ano… od Horymíra, po pověst o orloji až po Golema nebo strašidelný příběh o blanických rytířích. Ten mne tedy děsí…abych řekla pravdu. Nebo ten o Faustovi…napadá mne, dobrý tip na výlet, do „Faustova domu“?

Paní Jana Eislerová souhlasila s rozhovorem a já se tedy mohu směle ptát. Staré pověsti české totiž od Aloise Jiráska přelouská dnes již málokteré dítko a určitě je nápad s převyprávěním moc dobrý. A v tom tkví právě ta výjimečnost – přibližuje dětem klasiku, ke které by se jinak jen těžko dostávaly.

Věnujete se pouze naučné literatuře pro děti, nebo máte ráda i nějaká oddychová témata, třeba pohádky?

Již řadu let spolupracuji s nakladatelstvím Fragment, které mě oslovilo v době, kdy na trhu byl nedostatek materiálů pro procvičování českého jazyka a literatury. Vytvořila jsem několik příruček pro žáky druhého stupně ZŠ a nižší ročníky víceletých gymnázií. Jednalo se o přípravu na přijímací zkoušky i všeobecný přehled gramatiky, cvičení s kontrolními testy. Pro nakladatelství jsem překládala a vytvářela verše pro dětská leporela. Pohádky mám samozřejmě ráda; chtěla bych se pokusit napsat veršovaný pohádkový příběh, který by četly nejen děti na prvním stupni ZŠ, ale třeba i děti o něco starší.

Kdy a kde vznikl nápad s převyprávěním právě Starých pověstí českých?

S nápadem se na mě obrátilo nakladatelství Fragment. Měli již představu, jak by měla kniha vypadat po formální a výtvarné stránce, kolik pověstí by měla obsahovat. Velmi ráda jsem nabídku akceptovala, i když mi bylo jasné, že zpracovat tak všeobecně známou tematiku je velmi zavazující. Jelikož by kniha měla být určena mladším dětem, bylo nutno zmenšit rozsah vyprávěného textu. Snažila jsem se, aby jazyk vyprávění nebyl příliš strohý, neomezil se jen na „holé věty“ a pomáhal dětem rozšířit nejen znalosti, ale i v přiměřené míře jejich vlastní slovní zásobu.

Se kterou pověstí jste měla největší problémy, nejvíce jste si s ní lámala hlavu?

Práce na pověstech byla zajímavá a problémy, které se vyskytly, se nakonec podařilo překonat. Pověst o dívčí válce je poměrně rozsáhlá, obsahuje vlastně dva příběhy – boj žen proti mužům a příběh Ctirada a Šárky. Dalo dost práce, aby se celá pověst vešla do předepsaných dvou stránek.

Kterou pověst máte vy sama nejraději?

To je těžká otázka,každá z pověstí je něčím zajímavá, nevím, zda vůbec mohu poskytnout věrohodnou odpověď, ale jako rodačka z jižních Čech uvedu třeba pověst o bílé paní…

Jaký spisovatel je vaším vzorem, nebo kterého jste měla ráda jako dítě?

V dětství jsem neměla tak velký výběr literatury, jako mají děti dnes. Četla jsem všechno možné, Boženou Němcovou počínaje, přes starodávné zamilované románky až po verneovky a hodně brzy jsem přeskočila k literatuře pro dospělé. K mým oblíbeným odjakživa patřily humoristické příběhy – třeba Bylo nás pět od Karla Poláčka.

Vzpomínáte si ještě na svou úplně nejoblíbenější dětskou knížku?

Jako hodně malá holčička jsem měla ráda veršovanou Perníkovou chaloupku od Václava Renče. Dodnes ji umím skoro celou zpaměti.

Děti mívají vkus jiný, jakou knížku zase po letech měly rády vaše děti?

Myslím, že moji synové měli rádi klasické pohádky, později je zajímaly dobrodružné příběhy a hlavně časopisy typu ABC.

Co vy sama ráda čtete, po čem sáhnete, chcete-li potěšit ducha?

Kdybych měla vypočítávat své oblíbené autory nebo oblíbená díla, potřebovala bych několik stránek. Ale jak říkáte, pro potěšení ducha chci číst něco, o čem vím, že mě nezarmoutí, že to dobře dopadne - třeba povídky Karla Čapka, knížky Eduarda Basse, Adolfa Branalda, Voskovce a Wericha, Františka Nepila, fejetony Rudolfa Křesťana... Mám pokračovat ve výčtu zahraničních autorů? Betty McDonaldová, Stephen Leacock, Jane Austenová, Jerome Klapka Jerome, Dorothy Sayersová atd. atd.

Současný trh s knihami je doslova zahlcený množstvím autorů a výběr je široký, až téměř nepřehledný? Kterému žánru vy osobně nejvíce fandíte, případně o kterém si myslíte, že má budoucnost?

Na tohle by snad odpověděl lépe někdo mladší. Já čtu nyní ráda zajímavé příběhy z historie, literaturu faktu a jako oddechovou četbu mám ráda anglické detektivky. Myslím, že hodně mladých lidí vyhledává žánr sci-fi nebo fantasy. A věřím, že klasická literatura si uhájí své místo na slunci i v budoucnosti.

A co vy osobně chystáte do budoucna?

Další knížku podobného formátu jako pověsti již připravujeme. Ale obsah bych předem nerada prozrazovala.

Poslední otázka s knížkami nesouvisející, snad to nevadí, ale nedá mi to. Chcete-li potěšit tělo (a možná i ducha), jak relaxujete, jak doplňujete tolik potřebnou energii? Co třeba ráda vaříte?

Relaxuji právě při čtení. Také ráda jezdím vlakem na různé výlety, chodíme na houby. Co se týká vaření, nejsem zrovna Rettigová, ale dělám třeba dobrou rybí polévku, a to nejen o Vánocích.

Moc Vám, paní Eislerová, děkuji za rozhovor a přeji i za Svět dětské fantazie nejen starým českým pověstem, ale vůbec celé vaší záslužné práci pro děti, hodně štěstí a úspěchů…

© Renata Petříčková, Svět dětské fantazie 24. 10. 2009

 

> Další rozhovory s autory a ilustrátory