Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Pohádková angličtina

Pohádková angličtina


Knížka obsahuje 17 pohádek, které jsou rozebrány, jak se říká, do nejmenších detailů, jsou s nimi rozehrány nápadité hry. A to všechno v rámci výuky angličtiny. Nejprve se děti seznámí s celou pohádkou, která bývá velmi známá – třeba hned ta první o veliké řepě – formou dramatizace. Mohou hrát divadlo a díky přirozenému vyjadřování a spojování s činnostmi se učí anglické fráze a slovíčka jaksi jen tak mimochodem. Je to výborná motivace pro děti, které s angličtinou teprve začínají.

Úvod je dobrým zamyšlením
Již úvodní část, kterou autorky uvedly citátem Jana Amose Komenského, je vhodná pro přečtení naprosto pro každého. Jak se děti nejraději učí, co je baví, jaký postup učení cizího jazyka je vhodné zvoli s ohledem na dětské schopnosti a stupeň vývoje. To vše se tu dozvíte v poučné, leč velmi čtivé formě, která vás utvrdí v další citaci Jana Amose Komenského, která zde je uvedena, a sice…
Každému jazyku se máme naučit spíše praktickým užíváním, než pravidly…“Velmi důležité je, umět si uvědomit,že ne každé dítě tuto formu výuky musí přijímat s nadšením. Hrát divadlo, to vyžaduje velký kus osobní odvahy a kousek exhibicionismu. Kdo z nás by byl ochoten z fleku vystoupit před svými kolegy s nějakým dopředu naučeným textem? Nic na tom, že děti jsou ještě hravé a jde jim to o poznání snáz. Nemůžeme je tedy do hraní nutit, ale mohou připravovat kulisy, připravovat scény či si jen polehoučku zkoušet nějaké menší role. Dříve či později se o hraní strhne velká mela.


Co v knize najdete?
Jak již víme, každá část s pohádkou začíná dramatizací, takovým malým divadelním scénářem. V úvodu jsou zde vypsány jednotlivé role, pro lepší orientaci. Následuje slovníček se slovíčky a frázemi, kde jsou slova použitá v pohádce. Na druhé straně je mimochodem černě načrtnutý jednoduchý obrázek, ilustrace jsou příjemným oživením.
A pak tu jsou vypsány různé hry, které děti mohou hrát. Hry jsou to jednoduché, často s pohybem, a používáme u nich ty nejjednodušší anglické fráze a slovíčka. Je tu i něco málo her a slovních hříček, které mohou děti hrát v úplném klidu, tak trošku to potom připomíná školní výuku. Jak vidno, je tu od každého něco, pohybové hry, běhání, logika a také trénování klidného sezení a soustředění se pouze na slovní hříčky či různé kreslené úkoly. Příjemné je řešení, které si můžeme přečíst, když knížku otočíme. Budete-li váhat, můžete se snadno dobrat správného řešení.


Jaké pohádky tu najdete?
O vlkovi a kůzlátkách, o ošklivém kačátku, o veliké řepě, o perníkové chaloupce, o dvanácti měsíčkách… a mnoho známých, ale i méně známých, třeba Tom nebojsa nebo o bázlivém zajíci nebo typicky anglickách o kouzelné fazoli.


Nejen do školky a školy, ale i domů…Kniha je určena pro starší děti z mateřských škol nebo pro mladší na prvním stupni škol základních. Ačkoliv se zdá, že jde o knížku pouze pro pedagogy nebo pro zájmové skupiny, například pro různé kroužky angličtiny apod… bude výborným obohacením knihovny i pro úplně obyčejné rodiče. Máte-li rádi angličtinu a jste hraví, takováto knížka se vám doma rozhodně neztratí. S dětmi si můžete hrát, povídat a sami si tak také zopakovat alespoň základní anglické fráze či slovíčka.
Knihu vydalo v roce 2007 nakladatelství Portál, koupit si ji můžete zde

 

© Renata Petříčková, 23. 5. 2009 Svět dětské fantazie

> Další recenze na knihy