Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Jiří Havel, Věra Faltová: Barbánek a já

Jiří Havel, Věra Faltová: Barbánek a já


Tahle kniha pro mne byla úžasným návratem do dětství… Znáte Barbánka? No určitě, kdo by ho neznal! Ten báječný žlutý pejsek a jeho kamarád Honza! Barbánek však nezůstal v propadlišti dějin a čtenáři Sluníčka se s ním mohou na svých stránkách setkávat. Tato publikace je souborem mnoha Barbánkových příběhů a povím vám, mám asi fotografickou paměť.


Vážně nechci nikoho mystifikovat, ale mám dojem, že zrovínka první „Březnový“ Barbánkův příběh si pamatuji právě ze svého dětství, nebo alespoň jsou mi hodně hodně povědomé první dva obrázky. A mnohé další v dalších příbězích…

Rozdělení knihy na roční období

Kniha je rozdělena podle ročních období. Jaro, léto, podzim, zima tu má své zastoupení, své Barbánkovy příhody. Ovšem nejen je – najdete tu i básničky, krátké příběhy, luštění, hádanky, slovní hříčky… Nejen komiksové vyprávění, ale i různorodá další zábava.

Není tu jen Barbánek, v jednom příběhu uvidíte dalšího jeho psího kolegu, který parádně zlikviduje táborák, tedy přesněji, náčiní k táboráku, nejpřesněji buřty… Taky se podíváme do zvěřince, navštívíme slona.

Hezká je třeba veršovánka o tom, jak včely potrestaly mlsného medvěda za to, že jim vybral med. No hádejte, jak? Nástrojem pomsty se stal MED. Hoříte zvědavostí?

A se žlutým kamarádek a Honzou toho taky hodně prožijete. Barbánkovi třeba jednoho dne přeběhne černá kočka přes cestu, zamiluje se do kuřátek, zahraje si na piráta nebo vystrnadí tetu Růženku. Bude to někomu vadit, co myslíte?

Pro děti od 5 let, ale i mladší…

Myslím, že s touto knihou se nebudou děti ani trochu nudit. Je určena dětem od pěti let, ale myslím, že i mladší děti, pokud se dokáží soustředit na menší obrázky, určitě zaujme. Jestliže si vaše ratolest ráda při čtení prohlíží obrázky, jsou Barbánkovy příhody tím pravým. Můžete si nad každým obrázkem popovídat.

Příběhy jsou jednoduché, snadno pochopitelné, i když někdy se s dětmi musíte i zamyslet a umět číst mezi řádky, pardon, mezi obrázkovými okénky…

A na závěr jedna z básniček, která dokonale vystihuje, ideální ráno. Takže


„Co máš ráno udělat?
Nech klidně spát zlost a pýchu,
Rozptyl sprchou mráček smutku,
Dej si k čaji porci smíchu,
Přidej sousto z dobrých skutků,
Vypusť z linek čisté noty,
Nasměruj si správně boty
A vesele vykroč ven.

ŠŤASTNOU CESTU, ŠŤASTNÝ DEN!“

© Renata Petříčková, 2. 1. 2009  Knihy Svět dětské fantazie

 

 

> Další články najdete v rubrice