Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Jiří Votruba miluje divadlo nejen ve svých ilustracích

Jiří Votruba miluje divadlo nejen ve svých ilustracích


Říká se o něm, že je to ilustrátor, grafik a malíř s nezaměnitelným rukopisem. Pokud si prohlédnete několik jeho děl, možná opravdu uvidíte určité prvky, které z jeho kreseb i maleb vyzařují. Jeho ilustrace pro děti jsou jednoduché, snadno pochopitelné, jsou podobny s realitou, ale v menších či větších detailech zacházejí do fantazie a neskutečného světa. To vše namícháno s citlivostí a šarmem.

Ilustrátorovi malby pro dospělé jsou poněkud abstraktnější, ale dýchá z nich zvláštní náboj. A opět, v jednoduchosti je krása…

Chtěl jste být už od dětství ilustrátorem?

Budete se divit, ale ne. V dětství mě vůbec nenapadlo, že bych mohl být ilustrátorem. Mě prostě bavilo kreslit cokoliv mě napadlo…


Jaká je vaše nejoblíbenější dětská knížka?

Moje nejoblíbenější dětská knížka byl Černý korzár od Emilia Salgariho, ze které mi můj tatínek předčítal. Byla to knížka i jeho mládí. Potom jsem měl ještě rád Bez domova od Hectora Mallota.


A čí obrázky vás v knihách jako dítě nejvíce očarovaly?

Jako dítě mne nejvíce očarovaly obrázky Josefa Lady a pak také Karla Svolinského…

 

Mezi nejvydařenější dětská ilustrovaná díla patří vaše díla věnující se divadlu a opeře. Navštěvoval jste v tu dobu operu a divadelní sály častěji, abyste získal inspiraci?

V době práce na těchto zmiňovaných knihách o opeře a divadle jsem nechodil do divadla častěji. Mám totiž divadlo a speciálně operu moc rád. Leccos jsem viděl a chodím na premiéry do Národního divadla. Začalo to už v mládí, kdy jsem chodil do divadla s rodiči.

 

Velký ohlas mají vaše díla v Japonsku, čím myslíte, že to je?

V Japonsku mají má díla ohlas zřejmě proto, že japonci jsou veselí a hraví a já jsem taky veselý a hravý! A pak také jejich estetice vyhovuje moje silná černá čára vyplněná přímými sytými barvami.

Zúčastnil jste se také Cow Parade 2005, jak jste se k této zvláštní akci „malování na krávy“ dostal? A jaké na ni máte vzpomínky?

K práci na COW PARADE jsem byl vyzván pořadateli (kráva konzumní) a pak také jednou vysokou školou a jednou zahraniční firmou z Prahy. Designoval jsem tři krávy. Dobré vzpomínky mám na samotnou práci „na kravách“, protože umělci pracovali společně v jednom prostoru najednou a to se často nestává. To pro mě bylo na této akci to nejcennější.


Můžete nám prozradit, jaké novinky pro své fanoušky a čtenáře v tuto chvíli chystáte?

Velmi se těším na třetí díl série Opera-divadlo-balet, tj. BALET NÁS BAVÍ. Bude to opět první kniha pro děti o baletu ve spolupráci s Národním divadlem. Především se těším na práci na baletních manuálech, manuály mám rád i ve volné tvorbě (pop art).


Je nějaký váš umělecký sen, který jste si ještě nesplnil?

Můj umělecký sen je vytvoření scény pro Smetanovu PRODANOU NEVĚSTU.


Tak já vám budu přát,ať se tento sen, ale i mnoho dalších, splní a zároveň Vám poděkuji za rozhovor. Přeji i za čtenáře Světa dětské fantazie hodně nové a skvělé inspirace….

 

© Renata Petříčková. Svět dětské fantazie 9. 7. 2009

 

 

 

> Další články autorky