Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Jiří Žáček - Malé curriculum vitae

Jiří Žáček - Malé curriculum vitae


Jiří Žáček
Malé curriculum vitae

Narodil jsem se 6. listopadu 1945 v Chomutově. Můj otec pár měsíců předtím nastoupil jako ekonom v nedalekém pivovaru v Prunéřově, v místech, kde se dnes tyčí prunéřovská elektrárna. Tam byla moje zahrada dětství, kde jsem skoro šest let poznával svět.

Protože na přelomu 40. a 50. let začalo být v Krušnohoří politické dusno, odvezli mě rodiče k dědovi a babičce do jihočeských Strakonic, kde jsem začal chodit do školy. Tam jsem si našel první kamarády a prožil léta klukovských dobrodružství; tenkrát ještě nebyla televize ani počítače, a tak jsme volný čas prolítali a prodováděli venku, na ulicích, na hřištích, u řeky, na loukách a v lesích. Místo vysedávání u televizoru jsme četli; každý týden jsem si v knihovně vypůjčoval několik knížek. Když jsem trochu povyrostl, místo běhání po ulicích jsem začal sportovat, vyzkoušel jsem si atletiku, běhal jsem na lyžích, hrál jsem fotbal a basketbal.

Čtyři roky jsem s partou kamarádů dojížděl vlakem ze Strakonic do Volyně, na stavební průmyslovku; po maturitě jsem přesídlil do Prahy na stavební fakultu ČVUT. Po malém provinčním městě, kde si lidé viděli do kuchyní i do ložnic, byla pro mě Praha hotovým zjevením. Praha šedesátých let byla malá svobodomyslná Paříž, která žila kulturou a zrála k Pražskému jaru 1968. V srpnu téhož roku vtrhly do Československa sovětské tanky a o rok později „zlatá šedesátá“ skončila celonárodní kocovinou, která vydržela 20 let.

Listopad 1989 smetl zkompromitovaný režim, ale kdo čekal, že u nás nastane sám od sebe ráj na zemi, byl naivní. I demokracii je třeba budovat inteligentně a trpělivě. Čeká to i generace dnešních dětí. Budou si muset poradit s celoplanetárními hrozbami, jako je třeba přelidnění, klimatické změny, ubývající zdroje surovin. Věřím, že hodně inspirace, sil a naděje najdou v dobré literatuře. Kéž by radost ukrytá v dětských knížkách byla mocnější než skepse a beznaděj zamořující svět. A kéž by mezi těmi prospěšnými knížkami byla některá z těch mých.

 

© Jiří Žáček 9. 6. 2008 pro Svět dětské fantazie www.svetdetskefantazie.cz

 

> Další články najdete v rubrice