Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Knihovna pro nevidomé děti

Knihovna pro nevidomé děti


Věděli jste, že i nevidomé děti mohou chodit do knihovny? Je to tak, Knihovna a tiskárna pro nevidomé K.E. Macana toto umožňuje a to navíc zcela zdarma.

Knížky si mohou děti půjčovat buď osobně, nebo pomocí poštovní služby. Paní Dagmar Turková, vedoucí úseku knih, se ráda podělila o několik dalších zajímavostí, které na velmi obsáhle a přehledně zpracovaných webových stránkách této knihovny nenajdete. Třeba jakou knížku mají nevidomé děti nejraději? Ale vezměme to od začátku…


Uživatelů není málo

Služby této speciální knihovny a tiskárny využívá v současnosti na 5000 uživatelů, z nichž asi třetina dochází do knihovny osobně, zbytek využívá poštovních služeb. A když už jsme u těch čísel, knihovna disponuje téměř 4000 tituly v 10 i více kopiích a kvůli velkému zájmu čtenářů, je i to někdy málo.


Jak se stát uživatelem?

Přesný postup najdete na stránkách Knihovny a tiskárny pro nevidomé, ale Dagmar Turková ve stručnosti vysvětluje:

 

„Čtenář musí vyplnit naši přihlášku, doložit potvrzením od očního lékaře nebo kopií průkazu ZTP/P, že má nárok naše služby využívat a pak jen pošle seznam knih o které má zájem. Někdo nechá výběr na nás s tím, že si určí žánr, jiný si naopak velmi hlídá, aby dostával jen objednané tituly. Doporučujeme raději delší seznam titulů, aby bylo z čeho vybírat.“

Výpůjční doba je také netypická, pro studenty základních, středních a vysokých škol je to celý školní rok, tedy 10 měsíců a je-li to potřeba, výpůjčku lze bez problémů prodloužit.


Braillovo písmo i zvukové nahrávky

Dětské knížky zde najdete tištěné Braillovým písmem a to nejen tituly pro zábavu a potěšení. Také je tu množství učebnic pro základní školy. Z titulů lze jmenovat např. Makovou panenku, příběhy kocoura Mikeše, Děti z Bullerbynu, Dětskou bibli, klasiku pro starší děti Fimfárum, ale i současný hit a to tajemné příhody Harryho Pottera.

Mládež tu najde mimo jiné i velký výběr dívčích románů včetně podařených děl z pera například Lenky Lanczové nebo Ivony Březinové.

A které jsou nejoblíbenější? Paní Turková odpovídá:

„Děti z Bullerbynu, Mach a Šebestová, samozřejmě Harry Potter a ..., pro mládež pak dobrodružné - např. Enid Blytonová, dívčí románky.“

Ačkoliv je Braillovo písmo dostatečně známé, dá se říci, že zvukové nahrávky knih jsou z mnoha důvodů oblíbenější. Většina nevidomých či slabozrakých přichází o zrak během života a smířit se s tím, že nemůžete číst, je těžké. Výuka Braillova písma nějakou dobu trvá. Zvuková nahrávka je tak ideálním mostem mezi těmito dvěma světy, navíc je to rychlejší forma získání informací. I pro knihovnu je zvuková nahrávka výhodnější, takto zpracovaná kniha zabere méně místa než svazek psaný ve slepeckém písmu. Ovšem slepecké písmo se nesmí zatracovat, pomáhá nevidomým rozvíjet písemnou komunikaci a cit pro pravopis, což je samozřejmě důležité. Proto knihovna ve snaze zvýšit zájem o Braillovo písmo vydává také zajímavé tituly pro děti i mládež.

A mě napadá další otázka, jak je to s finanční náročností zvukových nahrávek i publikací v Braillově písmě?

„Každá kniha vyjde úplně jinak a kalkulaci dělá jiný pracovník. U zvukové nahrávky se dá říci, že v průměru stojí 10.000,- Kč a u Braillova písma je dobré se zaměřit spíš než na cenu, na finální výrobek. V porovnání s běžnou knihou si každou stránku vynásobte zhruba 3x. Do jednoho svazku vážeme maximálně 100 stran. Na stránku se vejde 27 řádků a na jeden řádek 36 znaků včetně mezer. Ceny držíme hodně pod výrobními náklady a to proto, aby byly dostupné a děti četly - je to velmi důležité. Z poslechu se gramatiku nikdo nenaučí,“ zdůrazňuje nakonec Dagmar Turková důležitost Braillova písma.


Kde všude knihy pro nevidomé najdete?

Oddělení pro zrakově postižené najdete také při klasických knihovnách v Hradci Králové, Ústí nad Labem, Brně, Ostravě, Strakonicích a Plzni. Tyto knihovny mohou zdarma půjčovat knihy nevidomým a zrakově postiženým stejně jako pražská Knihovna a tiskárna pro nevidomé, protože dostávají po jedné kopii zvukové kopii od této organizace na základě uzavřené dohody.

Dále máte možnost půjčit si literaturu pro nevidomé například v Pardubicích, Šumperku, Uherském Hradišti, Rokycanech, Rožnově pod Radhoštěm, téměř ve všech větších městech. Tento seznam 44 měst najdete na níže uvedeném webu.

Zásilkovou službu pak najdete v Havlíčkově Brodě, Hradci Králové, Kladně, Klatovech, Ostravě, Plzni, Strakonicích a Třebíči.


Jiné knihovny?

Zvukové knihovny pro běžnou veřejnost provozují i jiné organizace, ale pro Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé platí jedno celkem důležité pravidlo. Publikace zde nenajdete v žádném případě různě kráceny, jak je zvykem jinde.

Děkuji paní Dagmar Turkové za cenné a zajímavé informace a celé knihovně přeji bezproblémové fungování a spokojené čtenáře.
© Renata Petříčková 29. 7. 2008  Svět dětské fantazie www.svetdetskefantazie.cz

 

> Další články najdete v rubrice