Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Ladislav Karpianus : Kryštofův vzdušný zámek drží pohromadě

Ladislav Karpianus : Kryštofův vzdušný zámek drží pohromadě


Pravdou je, že Ladislav Karpianus je autor všetečný, literárně nadaný a navíc ještě akční a tak by se s ním dalo povídat o kdečem, například o jeho práci na známém sitcomu Comeback, ale to by byl rozhovor asi tak na knižní formát. Nedalo se nic dělat, musela jsem se rozhodnout a omezit se jenom na tvorbu pro děti, ten zbytek si o něm můžete přečíst na velmi hezkých stránkách www.karpianus.cz, které pohladí nejen oko, ale i zaujmou ducha. Ale vraťme se ke knížkám. Nedávno jsem totiž dočetla Kryštofův Vzdušný zámek… a dozvěděla se, že…

Že svět dětské fantazie nemá hranic. Nic nového pod sluncem, ale takhle to zpracovat, to se jen tak nevidí…


Začnu možná trochu z jiného konce. Zabýváte se také divadelní tvorbou, scénáři pro divadelní hry a na Vašich stránkách už je cosi, co vypadá jako divadelní ztvárnění Kryštofa… není ten příběh vlastně pro divadelní prkna ideální, svou leckdy komorní atmosférou?

Musím říct, že právě naopak. Kryštofův Vzdušný zámek je hodně imaginativní, jelikož se více jak polovina knihy odehrává ve snech hlavního protagonisty. Divadlo potřebuje neustálé řetězení konfliktů, které v knize čtenář najde jen naznačené, jelikož na svět kolem nazírá malé dítě, které se chce hlavně bavit. Nakonec mě ale překvapilo, jak tři krátké divadelní scénky, které byly uvedeny na křtu knihy, krásně fungovaly. Děti žadonily o další, a tak o divadelním zpracování začínám vážně uvažovat.


Několikrát mě při četbě napadlo, nakolik je příběh autobiografický? Nemusíte rozebírat podobnost své rodiny a rodiny Kryštofa Karpiana, ale spíše ten sen. Měl jste doopravdy někdy TEN sen?
To je výborná otázka. Musím se přiznat, že TEN sen jsem měl jen jednou a to TU noc, kdy jsem vlastně vymyslel námět na knihu. O lucidní snění jsem se dlouhou dobu zajímal, dělal jsem si i snový deník, ale vrátit se do toho samého snu nebo si alespoň ve snu uvědomit, že sním, se mi bohužel nikdy nepodařilo.
Hezky píšete o andělích, až se zdá, že o nich mnoho víte… Je to tak? Jaký je vůbec Váš vztah k andělům, k jemnohmotnému světu a ezoterice?
Na anděly nevěřím, i když bych vlastně rád. Já vyrůstal v poměrně racionálně založené rodině, takže ke všemu ezoterickému jsem byl vždycky dost podezřívavý, viděl jsem v tom jen šarlatánství, možnost, jak okrádat důvěřivé lidi, kteří potřebují pomoct. Nicméně před psaním Kryštofova Vzdušného zámku jsem se překonal a začal si o nich něco zjišťovat a to jak v původních pramenech, tedy v Bibli, tak v různých ezoterických knížkách, které jsem bral vážně jen z poloviny. Výsledná podoba andělů tak, jak ji mohou čtenáři vidět v mé knize, je pak mou ideální představou o tom, jak by měli podle mě vypadat. Jsou to nadpřirozené bytosti, ale trpí stejnými problémy, jako my lidé, jen jsou trošku otupělejší, což se vzhledem k jejich dlouhověkosti dá pochopit.

Když už jsme u těchto témat, jedno odbočení mimo knížky si tedy neodpustím. Jak vidíte budoucnost Země, lidstva, proroctví a názorové výkyvy až k extrémům ohledně roku 2012?

Budoucnost Země nevidím zrovna růžově, děsí mě například poslední dobou záliba lidí v postapokalyptických románech a hrách, se kterými se roztrhl pytel, i když přiznávám, že i já sám pro ně mám slabost. Tahle záliba určitě něco předznamenává… Na druhou stranu se ale uklidňuji myšlenkou, že přesných dat, kdy měla přijít apokalypsa, už bylo opravdu hodně a zatím tu stále jsme. Podle mě je důležité hlavně prožít každý den naplno, vážit si života, ale nemyslet zbytečně na nějaké katastrofické konce, které jen zbytečně kalí mysl.

Knížka končí poněkud otevřeně… takže mám oprávněný důvod se domnívat, že bude pokračování?

V hlavě mám ve skutečnosti celý druhý díl s názvem Sestup Kryštofův a jen takový nástřel dílu třetího, který by měl celý příběh završit. Teď trochu záleží na tom, jak se Kryštofův Vzdušný zámek bude líbit a kolik se prodá výtisků, podle toho se určí, jestli bude mít nějaké pokračování smysl. Zatím to ale vypadá dobře, v Albatrosu dokonce znají příběh druhé knihy a líbí se jim, tak uvidíme! Zatím můžu jen prozradit, že by druhý díl měl být ještě napínavější a temnější, než Kryštofův Vzdušný zámek.

Kdybyste Vy sám, Ladislav Karpianus, měl před sebou zoranou planetu a schopnost si ji „vysnít“, jaká by byla?

Páni, já ani nevím, jestli bych si to přál! I v samotné knize jsem se snažil naznačit, jak velká zodpovědnost to je, když něčemu vládnete, něco tvoříte… Jak opojná může být možnost zhmotňování všech svých přání. Pokud mám být upřímný, bál bych se, že bych si stvořil snový svět dost podobný tomu Vzdušnému, ale nebyl bych z něj schopen už nikdy odejít. A když už, žil bych v normálním světě jako mrtvola… Typický syndrom Petra Pana. Vidíte, to je zajímavý motiv – spousty lidí se totiž stává obětí svých vlastních snů, místo aby je jejich sny jen poháněly.

Zaujalo mne, že příběh je velmi dobře propracovaný, celý Kryštofův snový svět má své zákonitosti, které nemají slabá místa, všechno je až precizně vymyšleno v dokonalé souhře. Zajímalo by mne, jak dlouho trvala Vaše příprava na psaní této knížky, zda-li jste si třeba psal poznámky, maloval grafy, psal lístečky, myšlenky, nápady… prostě to zákulisí vzniku.

Spisovatelka a dramatička Daniela Fischerová mi po přečtení námětu Kryštofova Vzdušného zámku před několika lety řekla jednu obrovskou radu: „vytvoř si nějaká pravidla toho světa, aby byl uvěřitelný a držel pohromadě!“ A já jí poslechl. Postupně jsem začal vymýšlet různé zákonitosti, někdy si i odporovaly a já měl pak plné ruce práce to dát všechno do pořádku, aby Vzdušný svět perfektně fungoval.

Jednotlivé detaily pak vyvěraly ze základní kostry, která nebyla nijak složitá. Takže lístečky jsem používal, ale žádné grafy a mapky – já zásadně nemívám věci tak detailně promyšlené, vede to často ke schematičnosti. Raději naslouchám příběhu a přizpůsobuji se mu. On si sám dost často řekne, co je potřeba.

A já věřím, že i čtenáři k Vám budou směřovat své kladné či třeba nějak podnětné názory a že Kryštofův svět se stane na mnoho nocí a večerů příjemným společníkem co nejvíce dětí, ale i dospělých. A že dojde nakonec i na ten třetí díl. Sama se na něj budu moc těšit! Děkuji za rozhovor!

 

© Renata Petříčková, Svět dětské fantazie 21.9. 2010