Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Larousse: Zvířata

Larousse: Zvířata


A je tu naservírováno dalších 200 otázek a odpovědí, tentokrát ze zvířecí říše. Nemusíte pročítat tlusté encyklopedie, které nabízejí tolik čtiva, že by „nečtenářům“ vydrželo do konce života. Tady je vybráno opravdu to nejzajímavější a přiznám se, že ač byly v dětství zvířecí encyklopedie moje oblíbené, v tomto stručném a čtivém shrnutí jsem našla i mnohé… co jsem dosud nevěděla. A mnoho toho, co jsem již zapomněla.

Třeba to o ptakopyscích…

Jak můžou mláďata sát mléko, když mají zobák jako kachna?
Mléko nezískávají sáním, protože samička nemá bradavky. Samičce ptakopyska vytéká mléko z pórů na břiše a stéká po chlupech, které pak mláďata ocumlávají zobákem.“
Tak to je velmi zajímavé, co říkáte?

Už v anotaci se dozvíte, že děti dokáží často klást až velmi překvapivé otázky. S tím musím souhlasit. Otázky jsou opravdu velmi nápadité a vymyslet je může opravdu jen zvídavá dětská hlavička. Proč nemá lvice hřívu, kde má chřestýš chřestidla, jaktože tučňák snese velký mráz nebo proč se kosatkám někdy říká „zabijácké velryby“? Uvidíte, že otázky jsou někdy hlubokomyslné, třeba ta o tom, zda velrybám hrozí vyhynutí. Děti se pak nedozvídají jenom fakta a zajímavosti o zvířatech, ale pochopí celé souvislosti s živými tvory, životním prostředí, úlohou člověka a uvědomí si, jaká nebezpečí na zvířata často číhá – člověk!


Nejen to…co všechno zde najdete?
Kočkovité šelmy, hroch, slon, medvědi, velryby, kosatky, klokani, lemuři, ptakopyskové, orel, pelikán, pštros, žralok, krokodýli, hadi, chobotnice… a tak dále a tak dále… Najdete tu zajímavé informace o všech těchto a mnoha dalších zvířatech. Některým je věnována dvoustrana, jiným dokonce o něco více.

Kvíz
V závěru knížky najdete rekordy, které drží některá velmi zajímavá zvířata. Například se dozvíte, že hroch vydrží bez dýchání pod vodou 5 minut, tuleň 45 minut a velryba 1 hodinu.

A samozřejmě kvíz. Na všech dvoustranách jsou kvízové otázky, které se týkají právě pročteného materiálu. Můžete si ověřit svoji pozornost a na otázky odpovědět. V závěru knihy je rozevírací stránka, která vám správné odpovědi prozradí. A závěrečný rejstřík pojmů je samozřejmostí.


Ilustrace nezklamaly
Očekávala jsem opět skvělé ilustrace, stejně jako u Larousse encyklopedie Dinosauři a Egypt. Nebyla jsem zklamána. Zvířata jsou vtipná, svěží a často se stylizují do lidských rolí, například tu najdete ptakopyska v roli piráta nebo pandy sedící u stolu a servírující si co jiného než bambusové výhonky. Myslím, že dětem se takové zobrazení bude líbit a postrčí je k dalšímu čtení a k dalšímu obracení stránek.

Knížka je „tlustá“ tak akorát, neunaví, potěší, má krásné lesklé desky s nápaditou přední ilustrací a ačkoliv je to publikace vhodná od 7 let, počtou si v ní i starší děti. A i dospělí…

Knihu si můžete koupit zde


© Renata Petříčková, 1. 3. 2009, Svět dětské fantazie

> Další články najdete v rubrice