Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Markéta Hrubínová: Co mi povíš, Matěji?

Markéta Hrubínová: Co mi povíš, Matěji?Knížka pro dětský předškoláčkový rok od autorky, která je klinická logopedka, vystudovala DAMU a AMU, absolvovala výcvik v arteterapii a narativní psychoterapii. Věnuje se poradenství při obtížích v komunikaci, klinické logopedii dětí a dospělých, podpůrné psychoterapii pacientů po mozkové příhodě a poradenství v oblasti péči o hlas.

To jsou tedy základní informace o této knížce, ze kterých lze vyvodit, co budeme s předškoláčky díky této knížce procvičovat. Každý měsíc tu má svůj rozsáhlý díl, ovšem nejprve doporučuji rodičům přečíst si úvodní část, která je navede na správnou notu a ukáže jim, jak s knihou pracovat.

V září se seznámíme s Matějem, malým Máťou, který půjde příští rok do školy. Takže jsme s ním v září, jeho poslední začátek školkového roku. Příště už půjde s aktovkou. A tento rok se musí využít v jeho prospěch tak, aby byl do školy náležitě připraven. Takže tu jsou zábavná cvičení logopedická, dítě si může vytříbit řeč, zkorigovat případné vady řeči, vše je formou hry, rozvíjí se grafomotorika, můžete třeba dokreslovat koláče, logika, děti přemýšlí, co kam nepatří, případně básničky, rýmovačky, na Vánoce se bude počítat nebo učit písmenko H a popovídáte si o tom, co vidíte na ulicích. Autorka pro tento úkol nemohla vybrat hezčí měsíc, protože v prosinci toho je v ulicích moc a moc a většinou je to krásné… třeba vánoční výzdoba.

Závěr každého měsíce je oživen otázkami z autorčiny poradny a nastíněné problémy mohou být třeba i těmi vašimi, takže tento závěr je přínosem hlavně pro rodiče. Dozvíte se, že řeč a připravenost do školy je hlavně o citu a o rozvíjení přirozených schopností dítěte. Ale dozvíte se také, co znamenají pro laika neznámá slova jako je lateralita nebo dysfonie, či problémy, které nejsou zase tak obvyklé a mohly by vás překvapit. V červnu se pak už hezky rozloučíme a rodiče dostanou ještě malou dávku optimismu ze závěrečného prázdninového čtení o tom, že vždycky může všechno dobře dopadnou – stačí jen chtít.


A příprava do školy nemusí být stresem, ba právě by to mělo být naopak.

Knížku Co mi povíš, Matěji? vydalo nakladatelství Portál v roce 2010. Pokud Vás naše recenze na knihu navnadila, není nic jednoduššího, než si ji u nás objednat zde

© Renata Petříčková, 28. 11. 2010 Knihy Svět dětské fantazie