Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Markéta Vydrová : Láska mého života

Markéta Vydrová : Láska mého života


Narodila jsem se v červenci 1968 s tužkou v ruce. A protože mi ji nikdo nedokázal vzít, přirostla ke mně a nezbylo mi nic jiného, než ji používat jako další součást těla :-).

Chtěla jsem být ilustrátorkou od malinka, za každou cenu a nekompromisně, opravdu, já jsem asi od tří let měla jasný cíl, že budu malovat obrázky do knížek. Zpočátku jsem to dělala doslova, ale to mi zatrhli, tak jsem pár desítek let počkala a takhle je to alespoň vždycky ve víc knížkách najednou a ne vždy jen v té jedné, jako když jsem byla mrně:-) Ale to, že jsem chtěla dělat ilustrátorku odmalička fakt není jen legrace.

Moje maminka výtvarnice mi totiž už ve školce vysvětlila, co je to za práci a já už jsem nikdy nechtěla být ničím jiným, i když jsem taky byla. Musela jsem. Ale měla jsem hrozně klikaté cesty a skutečně je všechny vypsat, by vydalo na román:-). Na té cestě byly gympl, zahradní a krajinná architektura na VŠZ, pak nějaká ta různá zaměstnání, mezitím přišlo manželství, mámovství, pak taky dřevosochařina, batika, malování na zdi, ....batika jako milovaný koníček zůstala a vzniká dodnes v mém Atelieru Ulita, i když teď už jen sporadicky.

Ale touha po ilustrování knížek byla čím dál větší....

Zpočátku to byla tvorba jen "do šuplíku". Pak ale, jaksi zvolna a nenápadně se to začalo hýbat. S mým mužem jsme začali spolupracovat s časopisem Dikobraz, pak Podvobraz a s dalšími humoristickými časopisy. Můj muž Daniel jako námětář, já jako výtvarnice našich společných vtípků. Přispívali jsme jako autorská dvojice pod jménem Vydry. To nás bavilo!

Pak, opět jaksi nenápadně započala spolupráce s různými nakladatelstvími na drobných věcech, tu a tam nějaká ta ilustrace apod. Ale první větší věcí byl úžasný počin mého báječného muže! Jednou, když viděl, jak zase fňukám, že pořád nejsem pořádná ilustrátorka, tak šel a napsal knížku. Podal mi rukopis a pravil: "na, abys měla co ilustrovat":-). Knížka se jmenovala "Na co hrají varani" a byla (a dodnes je:-) plná veselých, úžasných básniček pro děti. Jsou o zvířátkách, (často i zahraničních). Veršíky jsou někdy trochu ulítlé a hodně hravé. Bylo to skvělé a strašně mě to bavilo!!! Knihu vydalo nakladatelství Sursum.Od té doby mám stále co dělat, rozvinula se spolupráce s dalšími nakladatelstvími, vznikly další knihy. Mám ráda humor a nadsázku, fantazii a hravost, posun do absurdna a žádné, nebo velmi pružné bariéry, když tvořím:-).

© Markéta Vydrová, 9. 11. 2008 pro Svět dětské fantazie

 

> Další články, které by Vás mohli zajímat z rubriky "Kdo ilustruje knihy"