Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Markéta Zinnerová: Čarovné prstýnky

Markéta Zinnerová: Čarovné prstýnky


Útlá knížka je zajímavá svým pohádkovým příběhem, který zaujme děti od 5 let výše. Je to totiž klasická pohádka, což poznáte již po přečtení prvních řádků. Zavede nás do chudého, leč malebného kraje Jizerských hor do chalupy hajného a jeho dcery a také nechá nahlédnout do života svobodného mládence, jehož živobytím je výroba krejcarových prstýnků z kočičího zlata… A že je tu krásně… jen si ten klid představte:

„Vítr pořád někam spěchá,
borovice čeří,
perličkami skleněnými
v chalupách čas měří.


V horách modrých přehlubokých
štěstí skromné bydlí,
zaťukáš-li na okýnko,
nabídne ti židli.“


Markéta Zinnerová

Autorka je spisovatelkou a scénáristkou a s dětmi má mnohé zkušenosti, mnoho let pracovala jako metodička v Domově dětí a mládeže, ovšem sama ráda čerpá i ze svých vlastních zkušeností z dětství. Umí nahlédnout do dětské duše a pohladit ji právě tam, kde potřebuje. Občas přitom přidá laskavé poučení o zákoutích lidské duše. Na jejím kontě je mnoho úspěšných příběhů jako například Indiáni z Větrova, Tajemství proutěného košíku, Za humny je drak nebo nedávno večerníčkové Čtyři uši na mezi.


Něžná víla Zapomněnka

Poloviční víla Zapomněnka je dcerou hajného, který se kdysi před lety zakoukal do víly Sedmikrásky a tehdy ty dva potkalo štěstí. Nebo neštěstí? To záleží na vašem uvážení. Sedmikrásku za trest, že hajného neutancovala, vyhnaly víly do lidského světa. Po narození Zapomněnky si však lesní žínky vzaly Sedmikrásku zpět. Její dcera se časem ovšem zakouká do šikovného prstýnkáře Kuby a jak to tak bývá, ruku v ruce se spolu vydají do světa prodat plnou mošnu vyrobených prstýnků. Je to cesta dlouhá a rozhodně ne jednoduchá. Nejenže na cestě pomohou svým kamarádům, ale dokonce budou sami i pomoc potřebovat. Vílí kouzlo je tak mocné a její křehké krásy se zachtělo i zámeckému pánu…

„Pravého měl v zámku kdeco. Zlato, míšeňský porcelán, koberce z Východu, papoušky ze zámoří i čínské hedvábí. Ale vílu? Ani nevěděl, že by někdo něco tak vzácného jako je opravdová víla, měl ve svém držení! Hromous neklidně vstal. V hlavě mu začalo vrtat něco docela jiného než svatba hloupého lokaje…“

Myslíte, že je to dobrý nápad?

„Kde by vílu a prstýnkáře napadlo, že jsou i takoví, kteří chtějí, aby štěstí jiných patřilo jim. Kdyby rostlo na lukách, všechno by otrhali, kdyby svítilo jako světýlko, zcizili by je pro svůj dům….“Přesně tak to v životě někdy bývá, a to nejen v pohádkách. Jestli zámecký pán nakonec zažije štěstí z úspěchu svého potměšilého plánu, to si už musíte přečíst sami. Ale s vílami to vůbec není jednoduché, i když jsou ty víly polovičními člověčími dívenkami.

Lesním vílám totiž při tanci pod nohama kytky nikdy neuvadnou a tráva pod tančícími lehkými nožkami nelehá. Ale co rádo uvadá, je ztrápená vílí duše…

A co ty čarovné prstýnky?

Právě ty obyčejné a laciné prstýnky z kočičího zlata a se vsazenými barevnými kamínky hrají v celém příběhu tu nejkouzelnější roli. Ano, jsou totiž čarovné, a to nejen proto, že jsou darované z lásky. Pohádkové kouzlo, které na ně dýchne právě Zapomněnka, totiž zachrání nejednu smutnou dušičku nebo člověka v nouzi.

Konec dobrý, všechno dobré

Možná trochu zklamáním je nápad Zapomněnky na znovusetkání své maminky z říše víl a svého tatínka. Čarovný prstýnek však maminku k tatínkovi nepřivolá. Proč?

Kdopak ví! Snad byla Rokytova odvaha malá, snad prstýnek zapadl do bludných vod nebo do mokřin. Možná ho odnesl lesní pták, nebo jiná víla? A snad si už hajný návrat Sedmikrásky, které se nestýskalo, dost silně nepřál.

Prohrábl si vousy a šel domů. A je to tak dobře, pobrukoval si, když sestupoval srnčí pěšinkou z hory, každý patří k svému. Sedmikráska k vílám a my k lidem…“


Ale tatínek hajný sám nezůstal….Uvidíte…

Krásné ilustrace

Knihu ilustroval Pavel Sivko, který je žákem Jiřího Trnky a Zdeňka Sklenáře a jeho výtvarná díla známe i z jiných publikací, nejen dětských, ale i pro dospělé. Obrázky jsou něžné, jemné, přesto v nich lze vystopovat někdy stopy melancholie a záhadného dosud nevyřčeného tajemství. Pro knížku s příběhem z hor a nádechem starých pohádkových časů, to jsou ilustrace jako dělané.


Bonusem je CD o Princezně z třešňového království

Ke knize je přiloženo CD s kouzelnou pohádkou také z pera Markéty Zinnerové - Princezna z třešňového království. Krásný příběh má kromě excelentní autorky na kontě ještě jednu přednost. Vypráví jej Hana Maciuchová, oblíbená herečka, která svým nezaměnitelným příjemným hlasem pohladí každého, nejen děti. Příběh už není z dob minulých a tak princezna je obyčejná holčička Pavlínka, která se svými malými neobvyklými přáteli hledá své třešňové království. Na cestě potká věci hezké i méně příjemné, chcete-li dětem zrovna vysvětlovat stáří a smrt, pak je tento příběh právě pro vás.

Tak příjemné čtení i příjemný poslech s vůní třešní a životního poznání…Návrat ke klasickému pohádkovému vyprávění s tou pravou kouzelnou atmosférou – tak to jsou Čarovné prstýnky.

Knihu můžete koupit zde

 

© Renata Petříčková, 6. 7. 2008, Knihy svět dětské fantazie www.svetdetskefantazie.cz

 

 

> Další články najdete v rubrice