Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Mladá fronta stálice na českém knižním trhu

Mladá fronta stálice na českém knižním trhu


Mladá fronta je jedno z největších a nejstarších vydavatelství u nás. V nabídce najdete knihy pro děti, pro dospělé, poezii i prózu. Ročně zde vychází na 200 knih, z čehož je zhruba 150 naprostých novinek. Mladá fronta vydává i časopisy. Z časopisů pro děti jsou to staří známí – Mateřídouška a Sluníčko, dlouholeté stálice na trhu. Kdo by je neznal sám ze svého dětství! Pro dospělé je nabídka ještě širší, od odborných časopisů pro ekonomy či zdravotníky až po oddechové lifestylové magazíny. Mezi ostatní služby patří bezesporu jedna zajímavá. Nabízí ji útvar novinářských informací a dokumentace a jedná se například o výstřižkovou službu či sledování denního tisku k zadaným tématům. Nejen na dětskou literaturu, ale i na další zajímavé věci se budeme ptát programového ředitele Mladé fronty Mgr. Antonína Kočího.

Jaký jste měl vztah k dětským knížkám jako dítě?

 

Jako dítě učitele jsem knihy odjakživa četl hodně, vybavuji si, že když se nás paní učitelka v 5. třídě po prázdninách zeptala, kdo přečetl více knih než 20, tak zůstala nahoře jen má ruka…Co je náplní práce programového ředitele velkého nakladatelství? Jak vypadá třeba takový běžný pracovní den?

 

Programový ředitel vytváří program, tedy nejprve musí najít vhodný tým redaktorů. Ti mají na starosti knihy v daném žánru, jeden má dětské knihy, druhý je specialista na beletrii, další třeba na naučné publikace… A někdo také musí určit počet, kdo kolik knih a z jakého žánru v našem nakladatelství připraví, za jakých podmínek (například kolik peněz dáme za licence, kolik budeme platit za překlad apod.) a za jakou cenu budeme knihu prodávat, kolik se jí bude tisknout apod.Lze odhadnout úspěšnost novinkové publikace či dokonce debutujícího autora? Vychází vám tyto předpoklady?

 

To je otázka instinktu, ale také náhody. Někdy stačí, když převezmeme knihu úspěšnou v zahraničí, ale ani to vždy nemusí znamenat úspěch na českém trhu. Pokud jde o úspěch nejen co do počtu prodaných výtisků, snažíme se některé knihy, hlavně dětské, rovnou koncipovat tak, že svou grafickou úrovní budou moci kandidovat na různé ceny, což se čas od času podaří, a pak někdy přichází i úspěch komerční…

 Knihy jsou vaší profesí, přicházíte s nimi do styku denně, dokážete vůbec relaxovat s knihou v ruce, číst o dovolené apod.?

 

Naštěstí jsem si ponechal čtení beletrie jen jako koníčka, v práci se zaměřuji na naučné a obrazové publikace. Ale protože jsem vystudoval anglickou a americkou literaturu, dělá mi radost přečíst si v originále třeba novou knihu od Philipa Rotha, ještě než ji vydáme v češtině. Nicméně se snažím neomezovat se jen na anglofonní literaturu, nedávno mě například uchvátil román chorvatského prozaika Igora Štikse ve vynikajícím překladu Dušana Karpatského.Kdybyste se mohl setkat s některým již nežijícím spisovatelem, od koho byste přijal to pomyslné pozvání?

 

No zcela určitě od Bohumila Hrabala – od něho mám přečteno všechno, na živo jsem ho viděl v devadesátých letech jednou na autogramiádě. Je to člověk, který do svých knih propašoval odkazy na různé velikány, ať už literární, umělecké, nebo filozofické, a tak jsem si díky němu hodně rozšířil obzory.Zaujala mě výstřižková či sledovací služba, kdo ji využívá, jaké je její uplatnění v praxi?

 

Výstřižková služba, byť to zní zastarale, je nyní nově zcela digitalizovaná, takže je možné v podstatě o čemkoli jednoduše zjistit, co se o dané věci kde napsalo – pro studenty i novináře vynikající věc.

 A na závěr. Na jaké novinky v produkci Mladé fronty se můžeme těšit?

 

Letos celkem vydáme téměř 180 novinek, z beletrie se velmi těším na finalistu Booker Prize Indru Sinhu s knihou Zvířetovi lidé, z naučných publikací jistě potěší Mamuti nebo Jak číst stopy zvířat, pro nejmenší třeba bude lákavý Ajdar od autorky trháku Persepolis Marie Satrapiové, z našich autorů se mi moc líbí plzeňský ilustrátor Vhrsti, který u nás vydává již druhou knížku, Prázdniny v nebi. Doufám, že čtenáři si také užili prázdniny v nebi, a když ne, tak aspoň s našimi knihami.


Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně dalších úspěchů!

 

 

© Renata Petříčková, 10. 9. 2008 Internetové knihkupectví Svět dětské fantazie

 

> Další články najdete v rubrice