Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Nejkrásnější dětská říkadla

Nejkrásnější dětská říkadla


Knížka je milým skvostem, který potěší zejména díky ilustrátorce Vlastě Švejdové, která celé knížce dala nezaměnitelnou tvář. A dalším kladem je i to, že obsahuje klasická dětská lidová říkadla, která rodiče někdy marně v knihkupectvích shánějí. Najdete tu tedy třicet říkadel, která znají jak rodiče ze svého dětství, tak i prarodiče, protože je s oblibou svým dětem předříkávali…Nejlepší je opravdu začít tím, co znají jak rodiče, tak prarodiče.

S návodem k použití?

Ano, každá stránka je věnována jednomu říkadlu, jedné ilustraci a ve spodní straně každého listu je v závorce malý návod, jak při této říkance dítěti předvést malé „divadélko“, aby se říkanka stala atraktivnější a dítě více bavila. A tak pokud jste již jako maminka pozapomněla, jak se vlastně na ruce vaří kašička, můžete si to osvěžit i s návodem zrovna při říkadlu „Vařila myšička kašičku…“ Kováříček vám okove nožičky, myška bude utíkat po polici s homolicí nebo můžete neustále dokola předčítat o tom, kterak si chudák brouček při sekání součku posekal paleček.

Znáte „Houpy, houpy, houpy, kočka snědla kroupy…“ Tak tu tady také najdete v jedné ze svých mnoha verzí, ale najdete tu i jinou, která začíná podobně a z celé knížky mě zaujala asi nejvíce, možná proto, že ji naše dítě neustále vyžadovalo dokola a dokola a dokola….

„Houpy, houpy, houpy,
co si žabák koupí?
Koupí on si za kačku
velikánskou klouzačku.
Po klouzačce do rybníčka
veze klobouk pro vodníčka
Žbluňk!“

Anebo jedna milá zimní…Ta potěší v letních vedrech, že?

„Zima, zima tu je,
Snížek poletuje.
Padá sníh, padá sníh,
pojedeme na saních.“


Ilustrace jsou korunou krásy

Díky jednoduchým a milým obrázkům na kterých s potěšením spočine nejedno dětské i dospělácké oko, je knížka vhodná jako první volba po leporelu. Obrázky jsou hezké, jednoduché a mají tu nepopsatelnou a nezachytitelnou duši, kterou jim dokáže vtisknout jedině Vlasta Švejdová…Nejsem sama, komu se při vzpomínce na její obrázky vybaví hlavně jiskřivé a jakoby živé oči jejích postav, nejvýraznější to znak jejích ilustrací.

Možná si ji i generace dnešních třicátníků pamatuje z ilustrací knížek tehdejší doby. Měla jsem její obrázky docela ráda právě pro tu nepopsatelnou atmosféru. Dokonce jsem ve své knihovničce ještě našla jeden její ilustrátorský podařený kousek – J.V. Pleva: Budulínek, veršované pohádky vydané v roce 1984.

Něco o Vlastě Švejdové

Málokdo možná ví, že Vlasta Švejdová je autorkou 8 kreslených filmů a její ilustrace jsou na výstavách úspěšné nejen u nás, ale i v zahraničí. Dokonce ilustrovala Český slabikář a pracovní sešity pro prvňáčky, na svém kontě má 80 knížek leporel a spoustu dalších ilustrací ke klasickým pohádkám a knížkám. Její kresby jsou známy dokonce i ze známého humoristického časopisu Dikobraz. A tak není divu, že se jí byla nabídnuta příležitost, které se nedostává jen tak někomu. Ilustrovala i druhé vydání Broučků a jak sama přiznává, měla velkou trému, protože tato klasika je spojena s výtvarným uměním Jiřího Trnky.
Vlasta Švejdová má čtyři děti a čtyři vnoučata… A blízký vztah k dětem, vždyť sama napsala dvě knížky, Kaštánek a Na hradě už nestraší…

Knihu si můžete objednat zde: Nejkrásnější dětská říkadla

© Renata Petříčková, 2.6. 2008 Knihy Svět dětské fantazie

 

> Další články najdete v rubrice