Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod O hnědém medvědu ze zeleného údolí

O hnědém medvědu ze zeleného údolí


Aneb „Skotské pohádky, legendy a mudrosloví“, tak zní podtitul této velmi zajímavé knížky. Počtou si v ní starší děti, ale i dospělí. Děti mohou brát příběhy jako pohádky a dospělí v nich mohou hledat trochu toho životního moudra.

Skotsko není jen zemí kiltů, lakomců a lochnesských příšer. Pokud si přečtete alespoň několik příběhů, kterých tu je mimochodem 81, docela si uděláte představu o skotské duši, o zvycích a dřívějším životním stylu. Skotsko je zemí mnohdy často různorodých kulturních proudů, to vše se zde mísí v poutavou směs. Vypravěči jsou muži i ženy, častěji však muži. Vyprávěnky totiž po krajích roznášeli potulní kočovníci, řemeslníci, pořádaly se vyprávěcí večery v hostincích, překvapivě častěji to byl úděl mužů, než žen. Za zmínku také stojí fakt, že Skoti měli v té době část příběhů pro vyprávění cizincům, ovšem některé příběhy si předávali jen mezi sebou.


Najdete tu pět bajek, které se velmi podobají těm klasickým od Ezopa, jen postavy jsou trošku jiné…

„Jednoho dne se lišákovi podařilo chytit pěknou vykrmenou husu, která dřímala na břehu jezera. Nesl ji za křídlo, a aby zlehčil její hrůzu a syčení a kejhání, zeptal se jí:
„Kdybys ty takhle v tlamě nesla mě, co bys se mnou udělala?“
Kdy si bajku přečtete, uvidíte, jak hloupá husa přechytračila chytrého lišáka. Nemusí být na světě vždycky jenom tak, jak se říká, že?

Nejen vyprávění

Najdete tu již zmiňované povídky, pohádky a legendy, ale v zadní části knihy i část o příslovích a rčeních nebo pár stran s hádankami a hlavolamy.

„Jak by sis vybral koně?
Jako liška – zapadlé žebro, rovný hřbet a chundelatý ocas;
jako zajíc – dlouhá noha, připravený k běhu a špičaté uši;
jako žena – oblý v bocích, plný v prsou, s jemnou hubou.“

Jak trefné, že? Úplně toho dokonalého koně vidím, anglický plnokrevník nebo achaltekin?

Tajemné příběhy

Co mě na knize nejvíce zaujalo, byla část s tajemnými příběhy. Byly leckdy nejen tajemné, ale strašidelné, ba až děsivé. Popravdě, přečíst si je jako dítě, asi neusnu hodně, ale hodně nocí… Posuďte sami třeba z této ukázky, kterak dědeček uložený v komoře vstává z mrtvých.

„Mami, mami! Dědeček vstává z mrtvých.“
Dveře do komory byly pevně zavřené, a když mrtvý stařec zjistil, že je nemůže otevřít, začal škrábat a hrabat hlínu pod nimi, aby si podhrabal cestu ven. Děti se seběhly kolem matky a v hrůzném zděšení poslouchaly škrábání té znesvěcené mrtvoly. Nakonec se pode dveřmi objevila hlava, mrtvola se dala do hrabání s ještě větší vervou a matce s dětmi se hrůzou málem zastavil dech.. Už byla do půli těla venku, když vtom
…“

Uf, opravdu děsivé, jen co je pravda. Raději vám ani nepovím, co se stalo potom, protože konec je sice dobrý, ale stejně, tak úplně dobrý zase není.

Nadpřirozené bytosti tu vévodí

Ve Skotsku je silná tradice ve víru v různé čarodějnice či nadpřirozené bytosti. Mnoho těchto bytostí má spojitost s dobytkem, objevíte zde i lesní pannu, divoženku, vodního býka a vodního koně, kterých se lidé velmi obávali, stejně jako uřknutí.
Samozřejmě je tu mnoho podobenství na různá převtělení, zjevení či zázračné úniky jisté smrti.

Doslov vás poučí

Na konci knihy najdete rozsáhlejší část textu, která má význam ryze informační. O Skotsku dopsal část s názvem „Trojjediná tradice skotská“ Daniel Samek a dozvíte se zde určitě mnohé, co jste dosud nevěděli o této krásné a tajemné zemi.

Shrnuto, tato kniha je zajímavým šperkem v knihovničce. Trochu náročnější čtení, o to větší dojem ve vás ovšem zanechá.

 

Knihu si můžete koupit zde

 

© Renata Petříková, 14. 9. 2008 Internetové knihkupectví Svět dětské fantazie