Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Oldřich Syrovátka: Nejkrásnější bajky pro nejmenší

Oldřich Syrovátka: Nejkrásnější bajky pro nejmenší


Tato útlá knížečka by určitě neměla chybět v žádné knihovně, kde mají rádi tradice. Tradičního ducha klasických bajek navíc podtrhují ještě tradičnější a oblíbené ilustrace Heleny Zmatlíkové. Jsou určitě předností a hezky se vyjímají již na titulní straně knihy.

 

Najdete tu 19 bajek, některé neznámé či méně známé a také mnoho známějších, třeba tu o lišce, která napálila čápa při svém pozvání na hostinu a pak se nechala napálit sama, když jí čáp také na oplátku pozval. V čem se skvěl problém? No, zvířátka jsou vychytralá, jako všechna bajková zvířátka a tak čáp i liška naservírovali svému hostu jeho oblíbené jídlo právě tak, aby ho nemohl sníst. Hezká je také bajka o cvrčkovi, který nepamatoval na zadní kolečka, ale naštěstí našel pomoc a přítele. Na rozdíl od osla a koně, který nechtěl vzít na hřbet část oslova nákladu, ti nedopadli moc dobře. Ani jeden.

A je tu také pojednání o hlouposti, tentokrát v poslední bajce o zajících, kteří se tak báli, že si řekli, že se raději půjdou utopit. Když viděli rybník plný žab a jejich vykukujících hlav, zjistili, že se kdosi patrně bojí víc než oni a od svého záměru upustili.

 


Pro nejmenší? Dle uvážení…

Některé bajky jsou možná trochu morbidní, třeba ta o zajících, kteří se chtějí utopit, a tak nevím, jestli bych si dobře poradila s vysvětlováním právě těm nejmenším dětem. Ačkoliv jsou bajky určeny nejmenším, ti úplně nejmenší by si s nimi asi ještě velmi těžko poradili, takže je doporučuji až od nějakých čtyř let výše…??? Těžko říci, záleží na tom, jak si poradíte s vysvětlivkami, které jsou určitě nutné, na druhou stranu děti podnítí k samostatnému uvažování, k rozlišování dobra a zla, falše, hlouposti, no prostě je to docela fajn příprava pro život. Bajky jsou klasika! V této formě jsou velmi srozumitelné a hezky napsané.

Velké písmo je také výhodou, takže se příběhy lehce čtou, navíc jsou poměrně krátké, opravdu na několikaminutové čtení a hodí se i jako první četba pro malé školáky a čtenáře.

Celou knihou se prolínají osobité zmatlíkovské ilustrace a také pocit, že si s touto knihou dal někdo poměrně hodně práce, je citlivě graficky upravená.


A malá ochutnávka:

„Jednou dostal holub velkou žízeň. Přiletěl k potoku, napil se a vtom uslyšel volání: „Pomóc, topím se! Pomozte!“

Holub se dívá kolem, kdo to volá, a uviděl mravence. Topil se a zoufale volal o pomoc. Holub se dlouho nerozmýšlel, utrhl stéblo trávy a v pravý čas je hodil mravenci. Ten se už potápěl, ještě chvilku a bylo by po něm. Teď se však chytil stébla, pevně se ho držel a holub mravence vytáhl a položil do vyhřátého mechu…

…Najednou se objevil člověk, nesl pušku a díval se kolem dokola. A uviděl holuba. Holoubek sedí na větvi a spokojeně odpočívá. Člověk opatrně namířil, užuž chtěl vystřelit, vtom se přihnal mravenec a štípl člověka do nohy…“

Tak takhle si umí zvířátka pomáhat a oplácet dobro dobrem, přečtěte si v příběhu o tom „Jak mravenec zachránil holubovi život.“
Knihu vydalo nakladatelství Fragment v roce 2009.

 

 

© Renata Petříčková, 10. 7. 2009 Knihy Svět dětské fantazie