Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Pohádky pro charitu

Pohádky pro charitu


Zní to divně? Pohádky pro charitativní účely? Ale ano… Společnost NUT´S PRODUCTION se totiž zabývá charitativní prací pro handicapované děti a podporou začínajících a handicapovaných umělců a talentů. Dostala jsem se k nim vlastně náhodou, ale náhoda to byla velmi příjemná a ráda jsem se zúčastnila jednoho z těchto bohulibých projektů. Tedy, přispěla jsem malou pohádkou do knížky pro hluchoněmé děti. Ale po pořádku, NUT´S PRODUCTION totiž v tuto dobu vydává také CD, na kterém je několik pohádek namluvených hercem, dabérem a členem Divadla Na Vinohradech, panem Jaromírem Medunou.
Pojďme si s  ředitelkou a zakladatelkou společnosti paní Janou Merunkovou popovídat o celém projektu trochu více…

Proč vůbec vznikla tato obecně prospěšná společnost? Možná je to zbytečná otázka, pomoci není nikdy dost, ale přesto se zeptám na vaše osobní důvody a pocity…
Byla jsem čerstvá středoškolačka, když se mi dostalo prvního odborného vedení v oblasti literární tvorby. V následujících letech jsem se osobně setkala s mými literárními vzory Dr. Františkem Kožíkem a Dr. Marií Kubátovou, kteří svými radami a názory výrazně ovlivnili mé literární směřování. A byli to právě oni, kdo mi kladli na srdce, že je potřeba pomáhat rozvíjet českou kulturu.
A tehdy se narodil můj sen pomáhat začínajícím umělcům. V roce 2000 jsem založila obecně prospěšnou společnost NUT´S PRODUCTION. V roce 2004 jsme získali ocenění Podnikatel roku na Praze 7. A jako tehdy i teď se snažíme naplňovat své poslání, jak nejlépe to jde.
Na tomto místě bych ještě ráda poděkovala za cenné rady při zakládání společnosti Prof. Věňku Šilhánovi, dlouholetému předsedovi správní rady Nadace Preciosa, se kterým jsme se letos navždy rozloučili.“

Na který z mnoha projektů se Vám váží nejcennější vzpomínky nebo kterého si nejvíce vážíte?
Vzpomínek je po 9 letech fungování vskutku hodně. Čeho si ale nejvíc vážím, je důvěra a podpora lidí, kteří s námi na projektech spolupracují. Když se podíváte na loga, která jsou obvykle na zadních přebalech CD a knížek, zjistíte, že se opakují. Vážím si každé koruny, kterou nám dá kterýkoliv z našich finančních partnerů, cením si každého vlídného slova, které se dostane do médií, k nezaplacení jsou ruce, myšlenky, umělecké výkony a hodiny práce umělců a dobrovolníků, bez kterých by se naše činnost neobešla.
Mám moc ráda jeden verš z Bible:
Dávej ochotně, nepouštěj si do srdce lakotu... (Deuteronomium 15:10)
Někdy přemýšlím o tom, jak moc by se změnil svět, kdyby každý dal ze svého času 2 hodiny týdně na to být někomu / něčemu nezištně prospěšný…

Spolupracujete také s nakladatelstvím Návrat domů, které vydává mimořádně přínosnou a kvalitní literaturu. Knížka Aleny Konečné s názvem „Nesviť mi do repráku“ se zdá velmi zajímavá sonda do duše i života matky, jež se rozhodne vzít si za své postižené dítě… Jaké měla tato knížka ohlasy?
S radostí musím říct, že fantastické. Myslím, že důvodem je otevřenost autorky, zajímavá kombinace vnitřního dialogu a reálného popisu situace. To, že Alena píše bez iluzí, ale s obrovskou láskou dělá z této útlé knížky velmi inspirativní text, který rozhodně stojí zato mít v knihovně.
Čtenáři, kteří měli v lednu možnost shlédnout 40-minutový přednes úryvků z knížky v jedinečném podání členky Divadla Na Vinohradech, paní Daniely Kolářové, mají o jeden nezapomenutelný zážitek v životě víc. Paní Kolářová svým projevem jen podtrhla hloubku celého textu a z jednoho zimního odpoledne udělala neopakovatelnou chvíli.

Emma Srncová, Miloš Nesvadba, Eva Bernardinová… a mnoho dalších zvučných jmen se podílí na mnoha vašich projektech. Chystáte někoho dalšího, zajímavého, který rozšíří váš tým spolupracovníků?
Řekněme to zatím jen šeptem… Ten příští klenot v této jedinečné galerii jmen bude Jan Tříska. Víc si ale řekneme až příští rok…

A nyní k aktuálním dílům… proč vzniklo to již zmiňované cédéčko a Knížka plná pohádek? Děti se na ně již jistě těší…ostatně, kde je mohou handicapované děti získat?
Smyslem celé naší práce je přinášet dětem radost z původních českých textů. Chtěli bychom jim vrátit možnost být skutečně dětmi, užívat si kouzla vyprávěných pohádek a dát fantazii křídla, která světu dospěláků někdy chybí… A také se snažíme tímto způsobem nabídnout laskavou alternativu k příběhům Harryho Pottera a honičkám rodiny Simpsonů…
No, a za tím už je potřeba i trochu administrativní práce. Máme k dispozici seznam škol, které se věnují handicapovaným dětem, a pak už je jen dopisování, telefonování, abychom na ani jediného žáčka těchto škol nezapomněli… Snad se nám to i v letošním roce povedlo.

Co plánujete do budoucna, příští rok?
Příští rok je pro nás jubilejní. Budeme slavit 10. výročí. Věříte, že to uteklo?
Už teď máme připravené texty od dalších skvělých autorů pro pokračování obou pohádkových projektů (CD i knížky). Tady bych ráda jmenovala např. pana Jiřího Žáčka.
Nebude chybět ani výstava. Slavnostní tečkou a třešničkou na narozeninovém dortu bude 2. Výroční dobročinný ples. Do té doby celý tým čeká velký kus práce. Pak … nová etapa, start do dalšího desetiletí a spousta nových cílů… Je stále kam růst a společným úsilím můžeme cílů dosáhnout.

Já Vám moc děkuji za rozhovor a nejen do dalšího desetiletí hodně úspěchů, štědrých sponzorů, ochotných dobrovolníků a mnoho výtečných nápadů, které zaujmou a rozzáří mnoho nejen dětských očí, ale také potěší srdce těch, kteří se těchto projektů účastní…
© Renata Petříčková, 12. 2. 2009 Svět dětské fantazie