Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Renata Petříčková: Jsem těhotná, ne nemocná

Renata Petříčková: Jsem těhotná, ne nemocná


Na sklonku roku 2009 vydalo nakladatelství XYZ netradičního průvodce těhotenstvím, jeho průběhem od početí až po završení šestinedělí. Tato kniha je pozoruhodná především pro to, že jej napsala „ jedna z nás“, paní Renata Petříčková. Největší výhoda je v tom, že na nás kniha promlouvá naším vlastním jazykem, kterému bude rozumět každá žena, dívka i muž v České republice.

Autorka čerpá z vlastních zkušeností, které konfrontuje s oficiálními lékařskými stanovisky a nám se tak do rukou dostává objektivní názor na to, co můžeme v těhotenství očekávat. Ne, že by byla tato kniha vhodná pouze na český trh, ale zvyklosti jsou stát od státu jiné a je dobré vědět, co nás může potkat právě v české porodnici. Osvětluje nám, jaké jsou tady běžné předporodní testy a procedury a co se v naších podmínkách naopak vůbec nepraktikuje.

Kniha je rozdělená do třinácti kapitol, které nás krok po kroku provedou celým tím obdobím příprav na potomka, strachu z porodu a následného těšení se z miminka. Já, jako studentka, která dítě plánuje až někdy později, jsem ocenila hlavně první kapitolu, kde je skvěle popsáno, jak funguje ženské tělo a jaké jsou jeho potřeby k tomu, aby mohlo dát vzniknout novému človíčku. Naopak jsou tam také super tipy, jak se vyhnout nechtěnému otěhotnění. Ale pokud se zadaří a na těhotenském testu se objeví pozitivní výsledek, je dobré vědět, co nás čeká a nemine.

Dalších deset kapitol se zabývá těhotenstvím týden po týdnu, od okamžiku splynutí dvou buněk až po devátý měsíc, kdy si žena připadne jako vzducholoď a potomek se pomalu dere na svět. Každá kapitolka odpovídá zhruba jednomu měsíci a je v ní detailně popsáno, co se děje s maminčiným tělem, s její psychikou a jak se daří děťátku v břiše. Také je tu vždy uvedeno, na co by se měli budoucí rodiče připravit, jaká lékařská vyšetření bude muset žena podstoupit a jaká jsou rizika. Autorka nás upozorní kdy si pořídit volnější prádlo, kdy bychom měli začít nakupovat oblečení na miminko a kdy balit tašku do porodnice.

Dvanáctou kapitolou vrcholí období těhotenství a konečně je tu očekávaný okamžik - porod! Opět jsme uvedeni do obrazu trochou teorie a množstvím postřehů a rad. Určitě je tam mnoho důležitých informací nejen pro rodičku, ale také pro budoucího tatínka, který by ji měl, v ideálním případě, v této těžké chvíli doprovázet. Ve třinácté kapitole už máme voňavé miminko v náručí a polehoučku se s ním seznamujeme. S jeho drobným tělíčkem, s jeho hladem – dozvíme se jak kojit, přebalovat, koupat a vůbec jak se starat o ten náš malý uzlíček štěstí. Autorka čerpá nejen ze svých zkušeností, ale také z mnoha médií, knih, odborných časopisů nebo z alternativní medicíny a babských rad. Její návody nás často nabádají k tomu, abychom se zaposlouchali, co nám říká naše tělo, uměli mu porozumět a uspokojit tak jeho potřeby. Ukazuje nám nenásilnou přirozenou cestu, která pomáhá udržet tělo v harmonii a vypořádat se s problémy a útrapami.

Navíc je kniha doplněna vtipnými ilustracemi Mirka Vostrého, které si nic nezadají s kreslenými vtípky z humoristických magazínů. Možná je to těmi obrázky a barevným přebalem knihy, ale všichni muži, kteří se kolem mě v době psaní této recenze nachomýtli, po knize šáhli a bez ostychu se do ní začetli. A co mi na ní řekl bratr, který se dostal za víkendovou návštěvu až do poloviny knihy? „Možná to je přístupem k tématu, ale čtenář čte knížku bez odstupu a toho malého vnitřního odporu, který nám každému v mládí říkal, že je těhotenství věc, která patří mezi ženská tajemství a pro kluky je tabu. Každý, koho zajímá zázrak stvoření života, ať už budoucí maminka či pubertální potomek, se zde dobere všech odpovědí na své otázky. A je to vtipný.“ To má pravdu, protože autorčin přístup je okořeněn vynikajícím nadhledem a humorem. I když občas musí rozebírat nepříjemná témata, čtenáře zbytečně nestraší a snaží se všechno vysvětlit s lidským přístupem. Připomíná nám, že se nic se nejí tak horké, jako se to uvaří a každý sebehorší problém se dá vyřešit.

A ještě můj malý postřeh – kniha je vynikající na cesty. Vždy, když jsem ji vytáhla z batohu a šikovně natočila přebalem k lidem, hned jsem si měla kam sednout i v přecpaném vlaku. Opravdu totiž zaujme na první pohled. A dokáže čtenáře zaujmout. Více informací nejen o této knize naleznete v sekci Kdo píše knihy , kam co nevidět přidáme rozhovor s autorkou.

Knihu si můžete zakoupit zde

© Martina Janová, Knihkupectví Svět dětské fantazie, 14. 2. 2010

 

Dále si můžete přečíst:

> Rozhovor s Renatou Petříčkovou