Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Renata Petříčková, Michal Vaněček : Pohádky ze stříbrného města

Renata Petříčková, Michal Vaněček : Pohádky ze stříbrného města


Pohádky ze stříbrného města jsou společným dílem dvou autorů. Renaty Petříčkové, autorky knihy Jsem těhotná, ne nemocná a Michala Vaněčka, který je podepsán pod humornou povídkovou knížkou Chceš-li pobavit Boha, seznam jej se svými plány. Oba autoři píší vtipně a odlehčeně, nicméně jejich styl a zprostředkování humoru čtenáři je poněkud odlišné.

Ačkoli samostatné projekty autorů nemají příliš společného, spojení dvou spisovatelů v knížce pohádek patrné není. Žádný předěl, který by dával třeba jen nepatrnou nápovědu, kde došlo ke spojení spisovatelského umu a kde naopak pracovali autoři samostatně, nenajdete.

Pohádky ze stříbrného města však nejsou klasickými pohádkami, jaké obvykle předčítáme dětem před spaním. V netypicky pohádkovém slohu jsou určeny spíše starším dětem, možná by se tedy místo „pohádky“, daly nazvat o něco výstižněji „příběhy“.
Některé jsou inspirovány známými „Kutnohorskými pověstmi“ a i když se autoři snažili, dát jim pohádkový „šmrnc“, jsou pověsti, v nich uložené, zcela zřetelné. Potěšit by tedy mohly nejen děti, ale i rodiče.
Malého začínajícího čtenáře by mohl výběr slov a slovosled, místy připomínající staročeštinu, poněkud zmást. I proto jsou tyto pohádky vhodné spíše pro starší děti, které již čtou bez problémů samy a dlouhým souvětím snadno porozumí. Nejen text samotný, ale i velikost písma ke samostatnému čtení vybízí.

Autoři doplnili Kutnohorské pověsti o vlastní příběhy, které do celé knihy stylisticky i obsahově celkem zdařile zapasovali. Pokud neznáte žádnou z pověstí, zřejmě ani nepoznáte, které pohádky jimi byly inspirované a které ne.
Celkově knížka působí upraveně a celistvě. A to i díky krásným, celostránkovým ilustracím Ondřeje Zahradníčka. Nejen velmi zdařilý obal, ale i jednotlivé ilustrace nemalou měrou přispějí k rozvoji dětské fantazie.

Knížka se může stát hezkým dárkem pro vaše děti, který obohatí nejednu knihovničku a podpoří radost školáčků ze čtení.
Knihu a CD vydávají nadace T-Soft Eternity a Nut`s Production ,
obecně prospěšná společnost, která podporuje projekty pro handicapované děti a zajišťuje distribuci knížek a CD právě těmto dětem. Část nákladu půjde na klasické knižní pulty, ale prvotně je toto dílo určeno handicapovaným dětem. Přímo pro děti nevidomé je určeno CD, jehož poslech ale doporučuji všem.

© Markéta Karešová, 2.3. 2011 Knihy Svět dětské fantazie