Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Renata Štulcová: Růže a krokvice

Renata Štulcová: Růže a krokvice


Možná, že kdyby tuto knihu někdo nalezl v archeologických vykopávkách za pár stovek nebo tisíc let, možná by nějakou dobu tápal a přiřadil by jí směle letopočet, řekněme 1969. Třeba. A třeba by si všiml čárového kódu a měl by jasno – 2010. Růže a krokvice zaujme na první pohled, protože budí dojem historické knihy. O historii se v ní opravdu také jedná, ale ona je skvostem sama o sobě. I kdyby se vám z nějakého, mě neznámého, důvodu, nelíbila, bude zdobit knihovnu.Ilustrace Renaty Fučíkové jsou pečlivé a opravdu budí velmi zdařilý dojem historického podtextu. Když se dostatečně zasníte, snadno si představíte, že je nemalovala současná ilustrátorka, ale že jde o autentické malůvky z doby, o které se tu píše. A o to jde. Iluze je téměř dokonalá.

Autorka Renata Štulcová, i paní ilustrátorka si za tuto knihu oprávněně zaslouží cenu IBBY, protože text je téměř bez kazů a nedokonalostí. To slovíčko téměř bych si mohla odpustit, ale to já jen tak pro jistotu. Kdyby další dílo Renaty Štulcové bylo ještě náhodou lepší.

Dokonalá hra se slovíčky a dějovou linkou

Text podněcuje obrazotvornost, je zde pečlivý živý a svižný popis prostředí, každé slovíčko je pečlivě volené a je znát, že si s jeho vymýšlením dal někdo opravdu práci. Vše do sebe zapadá, nejsou tu zbytečná klišé, zbytečné dialogy, vše sedí tak, jak má. A jako celek působí příběh úžasně nejen proto, že je zasazen do adventního a zimního období, což je samo o sobě sváteční, ale pro jeho švih, akci, detektivní zápletku, občas hororové scény (bezhlavý rytíř mě děsil), jako fantasy a pohádka (tématika draků je zmíněna ke konci příběhu), historický román (popisy chrámů a staveb nejen v Praze, ale i v Kutné hoře a na Karlštejně), romantická limča (dojemný popis setkání krále Vaňka a jeho mrtvé matky královny Anny) a nebála bych se, kdybych měla tu moc, navrhnout to vše jako animovanou pohádku, která by o Vánocích potěšila nejednu lidskou duši.

Zaujala mne hloubka, s jakou autorka celý příběh zpracovala, jak hloubala nad historií…

„Světlonoš Lucifer je v mém rodném Řecku zván Prométheem. Lucifer Prométheus a jeho Smaragd dali každmu člověku i všemu živému nejvzácnější dary: lásku k lidem, ke svobodě, k pravdě a k moudrosti, hrdost a odvahu postavit se na odpor proti zlým řádům, sílu a vytrvalost jít pořád dál. Takové dary se mocným nehodí, takto obdarovaní lidé se nedají navždy ovládnout, proto byl Světlonoš Lucifer odsouzen.“

… která možná souvisí s naší budoucností…

Vhodná přívětivá kamarádka do postele!

Knížka se velmi příjemně otvírá, je tlustá, ale nikoliv objemná. Má krásný, kvalitní papír, pečlivý přebal a právě ten kvalitní papír je velmi těžký. Těžká je tedy i kniha… Ale tenhle zdánlivý nedostatek v dnešní době lehkých papírových paperbacků, se ukazuje jako úžasná výhoda při postelovém čtení. Kniha totiž drží krásně pohromadě, listy se rozvírají lehce a nemusíte nikde hřbetem dlaně utlačovat přečtené stránky, protože se pořád staví na odpor. Naopak, vazba Růže a krokvice je ke čtenáři maximálně přívětivá.

Nejen pro děti, ale i pro dospělé

Doporučila bych jí nejen dětem, cca od těch 10 let, možná i o nějaký rok dřív, ale i dospělým. Stylové ilustrace dělají ze čtení krásný zážitek, ke kterému se budete rádi vracet. Nedoporučila bych čtení na jeden zátah, i když to notně svádí. Já si Růži a krokvici (spíš z nutnosti) vychutnávala po kousíčcích jako tabulku čokolády. Stálo to za to! Zpestřila jsem si několik večerů. Téma a jeho zpracování je blízké dětem i dospělcům a tak bych velmi váhala, jestli jí mám zařadit do knihovničky pro děti nebo pro dospělé.

Knížku Růži a krokvice vydal v roce 2009 Knižní klub.

 

© Renata Petříčková, 9. 8. 2010 Knihy Svět dětské fantazie

 

Související odkazy:

> Rozhovor s autorkou knihy : Láska k přírodě a mýtům rodí náměty na knížky

> Chci si koupit knihu Růže a krokvice za výhodnou cenu