Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Roderick Gordon, Brian Williams: Volný pád do Podzemí

Roderick Gordon, Brian Williams: Volný pád do Podzemí


Třetí díl bestselleru „Podzemí“ láká svou anotací, příjemně strašidelnou obálkou a ty pravé knihomoly také svou tloušťkou, kde ještě intenzivnější čtenářský zážitek slibují poměrně malá písmena. Takže tušíte, že vám vydrží po mnoho večerů…

První díl Podzemí byl prvotinou Rodericka Gordona a Briana Williamse a dílo vzniklo vlastně náhodou a dnes jsou práva k vydání prodána do 37 zemí. Oba dva se potkali na univerzitě v Londýně, jejich cesty se rozešli, jeden byl bankéř, druhý umělec. Když byl Gordon propuštěn ze zaměstnání, opustil svět financí a stalo se… že jakýsi jejich výkop ve sklepě v domě je inspiroval k napsání příběhu z Podzemí. Vydali ho nejdříve sami, v malém nakladatelství, ale o jejich úspěchu se doslechl jistý britský nakladatel a příběh byl rozšířen a vypuštěn do světa – úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.

Příběh je určen pro starší čtenáře a ideálně pro ty, které již četly předchozí dva díly:

Ztracený svět v Podzemí

Hlouběji do Podzemí

Protože pokud je neznáte, trošku se v počátcích příběhu zamotáte. Je tam neuvěřitelné množství lidí, situací a prostředí a to vše spolu tak trochu souvisí, ale vy prozatím netušíte proč a jak. Rozhodně tedy doporučuji přečíst si i předchozí díly. Ovšem, pokud to neuděláte, zhruba po několika desítkách stránek se už trošku zorientujete a předchozí neuvěřitelný zmatek začne dávat smysl a děj se rozjíždí do docela slušných obrátek.

Detektivka pro děti, fantasy, prostě směs

Situace, které jsou v „normálním světě“ trochu zavánějí klasickou detektivkou pro dospělé, ryze fantazijní žánr se však rozpoutává nezkrotně a živelně právě v Podzemí… a že to je docela dobrý nápor na fantazii – houbovité podzemí vnukne myšlenku, zda-li to tak doopravdy není…

Střídají se různá prostředí, z houbovitého podzemí se dostáváte do zvláštních jeskyní, kde vládnou jasoňové, a z těch jsem měla opravdu strach, něco jako létající anděl s děsivou grimasou a nádechem smrti. Pochutnáte si na mase opičích pavouků, které vypadají asi jako zvrácené nohaté oškubané kuře s podobou a tvarem pavouka… Autorova fantazie zde podlomila tu mou – takovou odpornost bych asi ani já nevymyslela…

Poznáte také radost jednoho z hlavních hrdinů z toho, když narazí po dlouhé době na cosi, co je lidské – opuštěnou vojenskou základnu nebo co to vlastně je? To je v podstatě jedno, důležité je, že tu je konzervovaný ananas, šampon, sprcha a hlavně postel a čisté oblečení po vojácích. To je chvíle, kdy se snad poprvé s hlavními hrdiny dostáváte do jakž takž normálního lidského prostředí.


Rozdělení knihy je příjemné a účelné

Kniha je rozdělena na několik dílů, které souvisí s prostředím, ve kterém se příběh odehrává. Díly jsou rozdělené na kapitoly, které jsou dlouhé přesně tak akorát, zdá se, že i méně zdatný čtenář při troše snahy přečte jednu kapitolu za večer. Členění na kapitoly i jednotlivé díly trošku ulehčuje orientaci v knize, když třeba nepoužíváte záložku.

S koncem knihy přichází možná trochu únava, je za vámi mnoho a mnoho stran, ale je tu skvělý tah… kapitoly jsou stále kratší a kratší a děj překvapivě graduje. Překvapivě? Ano, možná máte pocit, že už nemůže ničím překvapit, ale největší překvapení čeká, jako obvykle, v poslední větě celého příběhu. Takže, zase od začátku…. Co se bude dít dál?

Nevíme, uvidíme… Pracuje se právě na čtvrtém pokračování.

Recenze na zadní straně mimo jiné říkají, že „Pěkně nabité, vzrušující a místy děsivé a krvavé…“ tak s tím lze souhlasit. Děj je nabitý nejen děsem a občas i krví, ale také psychologickou hrou a neprůhlednými mezilidskými vztahy…

Oproti jiným fantasy příběhům si dovolím tento označit jako rodinný. Myslím, že si ho s chutí přečtou jak děti a mládež, ale i tatínkové či dobrodružné maminky. Chvílemi je děj velmi podobný klasické detektivce nebo sci-fi. Nebrala bych to tedy ryze jako dětskou knížku, ale jako zajímavý příběh pro každého. Jedině,nemáte-li rádi pavouci, vojenskou techniku, podivná vyšinutá individua a špinavé ženy, pak vás asi nezaujme.

Knihu vydalo nakladatelství Fragment v roce 2009, koupit si ji můžete zde

 

© Renata Petříčková, 8. 11. 2009 Svět dětské fantazie

 

> Další články autorky