Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Splněný sen Ivony Březinové - životopis

Splněný sen Ivony Březinové - životopis


Už jako malá holka jsem měla ráda příběhy. Rodiče i babičky a dědečkové mi je předčítali z knih a často mi něco vyprávěli. Ale občas se role obrátily a já vyprávěla jim. Hrozně ráda jsem si vymýšlela nejrůznější situace a skládala je do příběhů. V pěti letech už jsem měla jasno. Budu spisovatelkou.

Mé předsevzetí mi vydrželo celé dětství. Do tlustých nelinkovaných sešitů jsem si tiskacím písmem přepisovala pohádky, básničky a příhody, které jsem vymyslela, a k nim jsem si kreslila obrázky jako ilustrace. Hra na spisovatelku patřila k mým nejoblíbenějším.

Jenže z osmé třídy základní školy jsem přešla na gymnázium, najednou tu byla maturita a já nevěděla, kam jít studovat dál. Volba nakonec padla na Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem, kde jsem vystudovala český jazyk a literaturu a také dějepis. Měla ze mě být paní učitelka. A opravdu jsem učit začala, jenže na katedře bohemistiky pedagogické fakulty, takže mí studenti byli přibližně stejně staří jako já.

Ale po dvou letech jsem se vdala do Prahy, narodila se mi nejdřív jedna dcera, pak druhá a mně došlo, že s vědeckou i pedagogickou prací na vysoké škole je konec. Dojíždět sto kilometrů do práce, když máte malé děti, se nedá. V tu dobu jsem si uvědomila, že celý svůj dosavadní život tvrdím, že budu spisovatelkou a ještě jsem nic pořádného nenapsala. A tehdy jsem začala psát svou první knížku - Panáčka Paneláčka. Po mateřské dovolené už jsem se na vysokou školu nevrátila. Zůstala jsem doma se svými dětmi a se svými příběhy. Začala jsem se živit jako spisovatelka na volné noze. Můj velký dětský sen se začal plnit a plní se dodnes.

Napsala jsem spousty knih pro děti a mládež všech věkových kategorií, ale i nejrůznějšího zaměření a žánrů. Baví mě střídat psaní pro nejmenší děti s psaním pro čtenáře, kteří už jsou téměř dospělí. Píšu
pohádky a knížky prvního čtení, ale také třeba příběhy o narkomanech. Píšu encyklopedie pro malé školáky i zábavné literární cestopisy pro mládež. Píšu scénáře pro dětské loutkové divadélko i knížky inspirované ilustracemi. Psaní je hra, která mě moc a moc baví a ráda při ní zkouším, co jsem ještě nevyzkoušela. Při psaní mohu být tím, kým bych ve skutečnosti nikdy být nemohla, a zažívám to, na co bych v opravdovém životě neměla sílu, schopnosti nebo odvahu.

V poslední době jsem se tak trochu vrátila i ke svému původnímu povolání. Docházím za svými studenty na Literární akademii, což je vysoká škola pro ty, kteří se také chtějí stát spisovateli, jako před lety já. Scházím se s nimi a pomáhám jim se vznikem jejich společných knih pro mladé čtenáře. Po hrůzostrašných příbězích a
dobrodružných příbězích z cest připravujeme už třetí knihu - sbírku detektivek pro děti.


Mám spousty nápadů na další knihy, spousty plánů, a tedy spousty práce. Ale je to práce, kterou jsem si jako malá holčička vysnila. A proto jsem moc šťastná.

© IB Ivona Březinová

 

> Další články autora: