Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Vendula Hegerová: Od smažení hamburgerů k ilustracím

Vendula Hegerová: Od smažení hamburgerů k ilustracím


Nedávno jsem při stěhování pár mých pozůstatků z rodného města do nového domova prohrabávala staré krámy ve sklepě. Narazila jsem i na pár dochovaných obrázků z mého dětství a mládí a musela se upřímně zasmát. Někdy mám pocit, že každý maluje mnohem lépe než já, a že je ode mě dost troufalé se tímto oborem živit. Ale když já už si neumím představit, že bych dělala něco jiného.


Když jsem byla ještě malá, chodila jsem každý týden do knihovny a hltala jednu knížku za druhou. Protože jsme se sestrou měly ,,večerku“ už v osm hodin, přehodila jsem si vždycky peřinu přes lampičku, aby rodiče nepoznali, že nespím a pokračovala ve čtení do nočních hodin. Knížky jsem vybírala vždy podle ilustrací. Podle mě promlouvají za knížku jako první. Když jsem před pár lety vstoupila do Klubu ilustrátorů dětské knihy a měla možnost poznat osobně lidi, kteří malovali ,,mé“ dětské knížky, byl to velmi zvláštní pocit. Největší odvahu k mé dráze ilustrátorky mi dodala určitě paní Vlasta Baránková. Měla jsem tu drzost ji před lety navštívit a ukázat ji moje neumělé kresby a ona je nesmetla ze stolu, ale naopak mě povzbudila a udělila cenné rady.


Moje rodina nikdy nevěřila, že bych se mohla malováním jednou živit. Po škole, kde jsem se učila aranžérkou výloh, jsem nastoupila do reklamní agentury a prosadila si ještě studium na Soukromé umělecké škole grafické v Jihlavě. Po čase jsem založila s kamarádem a mým tátou reklamní agenturu, ale nakonec jsem opustila podnikání i rodné město Vysoké Mýto a nechala se zaměstnat na škole v Jihlavě ve školní galerii. Bylo to moc pěkné období a dostala jsem možnost studovat i na nově otevřené Vyšší odborné škole grafické. Tam jsem potkala výborné učitele, kteří mi pomohli udělat můj první animovaný kreslený film a natočit si dokument o mé babičce a dědovi. Tenkrát jsem stála na pomyslném rozcestí, kdy jsem se rozhodovala, jestli zkusím na FAMU studium dokumentu a nebo se vydám na cestu ilustrování. Dnes vím, že jsem se nemohla rozhodnout lépe...

 

Než jsem se začala plně věnovat ilustrování dětských knížek, zkusila jsem ještě další zaměstnání od hlídání dětí po smažení hamburgerů. A nyní mohu napsat, že jsem měla to štěstí a našla jsem práci, která mě naplňuje a přináší radost a pokud alespoň kousek té radosti přenesu přes své obrázky na čtenáře, bude mé štěstí dokonalé.

© Vendula Hegerová, 20. 2. 2009, Svět dětské fantazie

> Další články o Vendule Hegerové

> Další články najdete v rubrice