Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Věra Tataro: Své vernisáže mám ráda

Věra Tataro: Své vernisáže mám ráda


Ilustrátorka Věra Tataro nedávno vydala velmi zajímavou knihu… Tedy knihu – spíše sbírku ilustrací pro děti. K čemu taková sbírka ilustrací pro děti? No, budete se možná divit, ale své uplatnění určitě najde. Veverky, myšičky, opičky, rybičky…tím vším se to tu jenom hemží. V publikaci najdete 8 velkých obrázků, které si děti mohou pověsit v pokojíčku na zeď a 7 pohlednic. Netradiční nápad, který dle mého názoru sklidí úspěch jen proto, že ilustrace jsou to mimořádně krásné. Žádný kýč, žádné “přešlechtěné” kreatury, prostě hezká roztomilá zvířátka v milé atmosféře. Není divu, že Věra Tataro obsadila krásné druhé místo v kategorii ilustrace v soutěži American Design Awards. Snad proto mne napadlo požádat paní Věru Tataro o rozhovor.

 

 

Jak jste se dostala k tak krásnému povolání, jakým je ilustrace pro děti?

Jako malé holce se mi moc líbily ilustrované knížky a tak si myslím, že už tam, v dětství, vzniklo to rozhodnutí knížky ilustrovat.

 

Pořádáte výstavy, máte je ráda… milujete vernisáže, nedočkavá očka návštěvníků a jejich názory na vaše díla?

Takto to asi vidí hodně lidí, ale většinou opak je pravda. Na výstavy moc nechodím, tedy nemyslím ty svoje, pro kulturní povyražení mám radši divadlo nebo koncerty. Své vernisáže mám ráda na ně chodím :), potkáte se tam s přáteli popovídáte si, je to fajn. Co se týče názorů na má díla, to je zajímavá kapitola, protože člověk od člověka vidí na mém obrazu něco jiného, v úhlu pohledu diváka se často odráží jeho vlastní životní zkušenosti.


Máte nějakého oblíbence ve světě ilustrované knihy (a nejen té), někoho, jehož ilustrace máte mimořádně ráda….?

V dětství jsem hodně milovala Mickey Mouse a tedy i Walta Disneye, ale to víte, za komunistů to nebylo moc dostupné, jelikož to bylo ze “západu” a tudíž nežádoucí. Dnes nemám nikoho vyhrazeného jako autora, prostě se mi líbí, když to někdo opravdu umí ať je to kdo je to :).


A vaše nejoblíbenější knížka z dětství?

No tak tu marně hledám, protože jsem ji na základní škole půjčila kamarádce a ta mi ji nevrátila, já už si ale teď právě nepamatuji název té knížky, ale vím že příběh byl moc zvláštní, kouzelný a byli tam dešťoví mužíčci. A tak když občas přijdu do antikvariátu, tak se ji snažím najít.


Ilustrovala jste také Knihu pohádek… to je určitě vždycky milá práce. Napadá mne, máte jednu nebo třeba více oblíbených ilustrací z takové knížky. Některé, které se vám dělaly lehčeji a více s radostí, než jiné? Nebo naopak, která vám dala více zabrat a právě proto ji máte ráda, protože výsledek stál za to…?

Já mám vždycky nejraději tu poslední, na které právě dělám, protože člověk se stále vyvíjí, učí se nové věci a tak starší ilustrace prostě vypadají jinak než ty současné a taky vás baví něco více a něco méně.

 

© Renata Petříčková, 14. 3. 2009 Svět dětské fantazie