Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Zdeněk Svěrák: Radovanovy radovánky

Zdeněk Svěrák: Radovanovy radovánky


Radovanovy radovánky, tak nazval Zdeněk Svěrák pohádky pro předškoláky a malé školáky, které mohly děti vidět jako večerníkové příběhy již před více než dvaceti lety.
Knížky jsou dvě. První je modrá, s podtitulem „Jak se Radovan naučil hvízdat a jiné příběhy“, druhá, volně navazující, zelená má v podnázvu „Jak vyzrát na motýly“, ale najdete v nich samozřejmě mnoho jiných příběhů s roztomilými názvy,např.:
„Jak byl venku pořádný samec“,  „O bláznivém větru“ nebo „Jak přijeli trhovci a tržili“.

Pohádky jsou samostatnými příběhy vnímavého chlapečka Radovana, který se ve skutečnosti vůbec nejmenuje Radovan, ale Bohoušek…Není se čemu divit, Zdeněk Svěrák není jen tak ledajaký spisovatel. Scénárista Járy Cimrmana ani nemůže být. Fádnost a nudnost nemá v popisu práce ani v povaze.

Kdyby šlo Radovánky specifikovat jednou větou (což samozřejmě nelze), bylo by to nějak takhle: milé, něžné, zábavné a veselé, bez prvků přehnané agresivity či násilí a současně výchovné a poučné. Nicméně tak jednoduché to samozřejmě není a Radovanovy radovánky si zaslouží mnohem větší pozornost, než jednu jedinou větu.

Malý Radovan prožívá na zahradě u domu tolik dobrodružství, že se nenudí ani v obyčejném odpoledni. Ve Svěrákových příbězích se neustále něco děje. Hrábě mluví, konve přejí dobré ráno a zlý výrostek Hugo, jak nazval Zdeněk Svěrák zlobivého kluka ze sousedství, neustále tropí nějaké vylomeniny. Zato Radovan je hodný, milý a poslušný chlapec, který se neustále z něčeho raduje, prostě dítě, jaké by chtěl mít doma každý rodič. Nenásilnou a nenápadnou formou Zdeněk Svěrák ukazuje dětem naprosto jasnou linii mezi tím, co je správné a tím, co není. A přesto v pohádkách žádné poučování a vychovávání na první pohled vůbec nenajdete. Nejsou třeba žádné spolknuté babičky a Karkulky, unesený Budulínek, ani zakletá princezna, aby bylo z příběhů jasné, kdo stojí na které pomyslné černobílé straně světa. Ale ony tam snad ani ty černé strany vůbec nejsou…

Radovanovy radovánky jsou příběhy ze života obyčejné rodiny s obyčejným klukem, ale neobyčejně dobře a nápaditě zpracované do pohádkového kabátu. Originální styl Zdeňka Svěráka, s jeho nenapodobitelným humorem, známým z jeho divadelních představení a scénářů, je i v Radovanových radovánkách nespornou devizou.

Ilustrace Radovanovým radovánkám poskytl Zdeněk Smetana, který je podepsán také pod dalšími známými Večerníčky, Malou čarodějnicí , Rákosníčkem či Křemílkem a Vochomůrkou. Knížka má pevné desky a dostatečně velká písmenka i pro právě začínající čtenáře a je bohatě ilustrovaná.

Původní příběhy Večerníčků v roce 1986 namluvi Luděk Sobota. Sbírka povídek Radovanovy radovánky (1994) existuje jak ve zvukové podobě s přednesem Zdeňka Svěráka,  tak v textové, tedy knižní variantě.

 

Bibiliografický údaj:

Svěrák, Zdeněk : Radovanovy radovánky. Praha, Fragment 2008.

www.svetdetskefantazie.cz

© Markéta Karešová, 25. 6. 2008 Svět dětské fantazie

 

Knihu můžete zakoupit zde

> Další články najdete v rubrice