Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Zuzana Pospíšilová: Pohádky před spaním

Zuzana Pospíšilová: Pohádky před spaním


Půvabná knížka s neméně půvabnými ilustracemi Edity Plickové, vás určitě zaujme. Obrázky jsou milé a něžné a rozhodně nejsou neznámé, známe je z mnoha dalších dětských knížek či časopisů nebo dokonce obrázků za odměnu u lékaře.
Znovu se přesvědčíte, že polovinu dobré dětské knížky tvoří hezká ilustrace. A ta druhá polovina také stojí za to!

Pohádky jsou vhodně volené

Pokud budete dětem před spaním číst každý večer po jedné pohádce, máte na dlouho vystaráno, tedy přesněji, na čtyřicet večerů. Pohádky jsou kratší, jejich přečtení nezabere příliš času a tak dítě neusne dřív, než je pohádka u konce…i když? Zkrátka jsou to pohádky dlouhé tak akorát do postýlky. Ale nejen tam, jsou vhodné i pro učitelky mateřských škol, číst je lze vždy a všude…

Autorkou je Mgr. Zuzana Pospíšilová, která je dětskou psycholožkou. I to se odráží na vhodné volbě pohádek určených pro nejmenší děti, ale troufám si říci, že vydrží i do mladšího školního věku. Přináší dětem nejen zábavu, ale často i poučení. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že takový lehce a nenásilně výchovný příběh může i nejmenšímu dítěti utkvět v paměti a co víc? Svede víc, než stokrát zopakovaná poučka.

Sympatičnost této knížky také tkví v tom, že náměty a témata jsou jednoduchá, blízká i těm nejmenším dětem a většinou nevyžadují složitějšího „dovysvětlování“ něčeho, co malým dětem není zcela jasné. Je to knížka o tom, co je dětem blízké a proto je zaujme. A nám dospělým může třeba jen maličko pootevřít vrátka do vlastní dětské duše.


Třeba ta o uklízení…

Neuklízejí si děti po sobě a každý večer máte doma výbuch hraček na koberci? S naší pohádkou se to jistě naučí, protože co, když se hračky seberou a odejdou tam, kde je budou mít více rádi? Přečtěte si o Nepořádné holčičce…

„Leničko, ukliď si ty hračky!“ domlouvala maminka své malé holčičce.

„A proč?“… Leničce se líbilo, že se maminka zlobí a tak ještě dodala: „Ale já nemusím!“

„Dobrá! Když chceš, aby ti hračky utekly k jiným dětem, které si jich víc váží, tak je nech pro mě za mě rozházené.“ Lenka si z toho nic nedělala.

„Ozvala se i panenka s rozcuchanými vlásky: „Přece to nebudeme snášet? Musíme se nějak bránit! Já bych bylo pro, abychom odešli. Stejně se tu jenom válíme po zemi, všichni o nás zakopávají a navíc jsme strašlivě ušmudlané…“

A jak to dopadlo? Prozradím, že dobře a spravedlivě, i když trošku smutně. Naopak vesele dopadne příběh Bagr zachránce. Nejenže bagr, kterého si zapomněl jeho Kubík na pískovišti zrovínka v tom nejhorším počasí. Co bagr zajímavého zažil a vykonal, kohože to vlastně zachránil, to už si musíte přečíst sami. Ale závěr byl veselý:

„Ráno se na obloze objevilo sluníčko a brzy přišly i první děti. „Je tady, hurá!“ vykřikl Kuba radostí, jakmile uviděl svůj bagr. „Pojď ke mně, Vavříku můj milovaný!“ Vytáhl bagr z pískoviště a opatrně ho začal čistit v listním tričkem…“


Různá témata jsou přehledná

Pohádky jsou v knížce rozděleny do sedmi oddílů podle témat, takže různorodost je přehledně uspořádána.

Kouzelné pohádky

Pohádky o zvířátkách

Pohádky pro zlobidýlka

Letní pohádky

Zimní pohádky

Strašidelné pohádky

Pohádky z pokojíčku

Pohádky pro kluky

Třeba několik Pohádek z pokojíčku je pěkným probouzením dětské fantazie, ale nakonec i fantazie dospělých. Jsme si opravdu tak jisti, že dětský pokojíček si nežije svým nočním životem ve chvíli, kdy dětičky zavřou očka do sladkého spánku? I když i ve spánku, jak se dozvíme, můžeme zažít podivuhodné věci, třeba Jízdu ve Velkém voze.

 

 

Ostatně jak je vidět už z jednotlivých témat oddílů knížky, která čítá zhruba 140 stánek, setkáme se tu nejen s těmi výchovně praktickými pohádkami, ale také s čirou fantazií a světem kouzel, mluvícími zvířátky. Třeba s vůbec nepyšným pávem, který se postaral o to, aby s námi na světě poletoval jeden z nejhezčích motýlů – babočka paví oko.

A jako malou perličku tu najdete příjemné osvěžení, jednu úplně veršovanou. Ochutnejte

Malý skřítek Luciáno

měl vždy pro strach uděláno,
tak uzavřel s kloučkysázku,
že tam půjde na procházku...“
a jak to s ním dopadlo?


Ať už se vám bude nějaká pohádka líbit více nebo méně, jak už to tak bývá, jedno vám zaručit můžu – knížka zabaví rodiče i děti nejméně na mnoho a mnoho večerů. Je v ní totiž stále co hledat a stále se k čemu vracet.

 

© Renata Petříčková, Knihy Svět dětské fantazie www.svetdetskefantazie.cz

 

Knihu můžete zakoupit zde

 

> Další články najdete v rubrice