Prodej knih dočasně přerušen
Děkujeme za pochopení.

Oddělení

Autoři

Nakladatelé


Naposledy navštívené


Články

Nyní jste zde: Úvod Zuzana Pospíšilová: Školní strašidlo

Zuzana Pospíšilová: Školní strašidlo


Školní strašidlo řádí v jedné první třídě a dělá parádní neplechu, a sice, kazí dětem jejich diktáry, drká jim do ruky, píše špatné výsledky a přesto chvíli trvá, než se o jeho existenci dozví všichni, dokonce i paní učitelka a maminka malé prvňačky Anky, která je hlavní hrdinkou společně se svojí spolužačkou Klárkou, které říká Kájka.

A nyní se rozbíhá kolotoč, ve kterém paní učitelka navrhne, aby společnými silami strašidýlko obrátili k lepšímu… Podaří se to? Nebudu více prozrazovat, snad jen to, že strašidýlko s dětmi prožije celý školní rok.
Knížka je útlá, menšího formátu a uvnitř najdete velká písmena a krásné ilustrace Markéty Vydrové. Ty se k tomuto příběhu opravdu hodí, je v nich legrační švih a moc hezky se na ně dívá. Krásně dokreslují atmosféru této podivuhodné třídičky.

Příběh je psán velmi jednoduše, přesně na míru prvňáčkům pro jejich „první čtení“ a možná zaujme i předškoláky, protože srozumitelný děj nezatíží rodiče při předčítání a děti jsou umě udržovány neustále v nějakém střehu, protože tu není mnoho různých zbytečných obratů a dějových prostojů, prostě se stále něco děje. Kapitoly jsou krátké, takže se může stát, že jich najedno přečtete rovnou několik. Předškoláčci ve svém prvním samostatném čtení zase nebudou přetíženi a mohou zažívat radost z prvních přečtených kapitol. Velmi mne také zaujalo včlenění psacího písma do textu či barevných písmen. To je přesně to, čím dýchá první třída a co děti vtáhne, protože modrá barva inkoustu a vzorové psací písmo pro ně bude takovou „spojkou“ s reálnou školou a jejich opravdovým životem.

To už se mi zdálo divné. Napadlo mě, že v naší třídě asi straší. Chtěla jsem tomu přijít na kloub. Každý den jsem vše bedlivě pozorovala. V hodině i o přestávce. Byla jsem skoro jako detektiv. Většinou se podivné věci děly vzadu.
Když jsme psali diktát z písmen, stalo se to i mně. Paní učitelka diktovala písmeno „k“….“

V této ukázce ze strany 10 si můžete všimnout krátkých vět, které se prvňáčkům moc dobře čtou a trošku mi připomínají slabikářové texty. A také mne napadá, že by se text z knížky dal využít pro diktát pro školáky?

Autorce se podařilo seznámit děti se školním prostředím, vyhnout se náročným a dlouhým větám a to vše je zabaleno v celkem příjemném obalu, krásně graficky zpracované knížce s obrázky Markéty Vydrové a příjemném celobarevném obalu.

Tuto knížku mohu směle doporučit všem prvňáčkům, kteří se na školu těší (ale i netěší), rozhodně vás pobaví nejen text, ale také obrázky.

Knihu vydalo nakladatelství Portál v roce 2009, koupit si ji můžete zde

 

 

© Renata Petříčková, 10. 1. 2010 Svět dětské fantazie